Pracownicze Plany Kapitałowe (PKK) są programem dobrowolnym. Wpłaty mają wynosić 2 proc. zarobków brutto uzyskiwanych przez pracownika oraz 1,5 proc. wynagrodzenia pracownika brutto, które ma wpłacać pracodawca.

Jak informuje Business Insider, osoby, które zdecydują się na przystąpienie do PKK będą otrzymywać też dopłatę Funduszu Pracy w wysokości 20 złotych miesięcznie, co w skali roku daje 240 złotych dodatkowo.

Na każdego przystępującego do Pracowniczych Planów Kapitałowych czeka również powitalna premia w wysokości 250 złotych, która zostanie wpłacona w pierwszym roku.

Od 1 lipca do Pracowniczych Planów Kapitałowych weszli pracownicy największych polskich firm zatrudniających powyżej 250 osób. Do PKK zapisywani są automatycznie wszyscy pracownicy w wieku od 18 do 55 lat.

Jednak z powodu dobrowolności uczestnictwa w programie, wszyscy mają prawo w dowolnym momencie z niego zrezygnować. Również w dowolnym momencie mogą przystąpić.

12 listopada mija termin podpisania umowy o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dopiero po jej podpisaniu następuje obowiązek odprowadzenia pierwszej składki. Jak na razie część firm dopełniła kompletu obowiązków, a pierwsze składki przelewano już we wrześniu.

Nastawienie pracowników do PKK jest różne. Jak wynika z ankiety zleconej przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami 17 proc. pracowników jest zdecydowanych na rezygnację z programu. Chęć odkładania i inwestowania pieniędzy zadeklarowało 18 proc. badanych. 65 proc. nadal nie podjęło decyzji.

Przypomnij sobie o… JEŚLI ZACHORUJESZ, MOŻESZ STRACIĆ ZASIŁEK! CO ZROBIĆ, BY TEGO UNIKNĄĆ

Jak informował portal Życie: POLACY MIELI Z TEGO TYTUŁU DOSTAWAĆ KOKOSY! A MAJĄ ZALEDWIE 200 ZŁ NA MIESIĄC

Portal "Życie" informuje również o... CHCESZ ZOSTAĆ POLSKIM JAMESEM BONDEM? ZAROBKI TO AŻ 4,5 TYSIĄCA ZŁOTYCH NA RĘKĘ