Kościół katolicki nadal cieszy się w Polsce silną pozycją. Dba również o swoje finanse i jak wiemy, partia rządząca bardzo go w tym wspiera i dotuje jak może. Księża mocno opierają się też na datkach od wiernych i pilnują, aby były jak najwyższe. Robert Biedroń opublikował na swoim Facebooku przykład na to, jak kościół egzekwuje od parafian pieniądze.

Robert Biedroń znany jest ze swoich poglądów na temat rozdzielenia państwa od kościoła. Wielokrotnie upubliczniał przykłady naginania standardów etycznych lub nawet łamania prawa przez polskich księży.

Teraz opublikował dokument, który budzi mocno mieszane uczucia. Biedroń pokazał zdjęcie pisma, które Archidiecezja Białostocka wystosowała do swoich wiernych. Prosi się w nim, aby „dobrowolne ofiary na utrzymanie parafialnego kościoła” w wysokości 100 złotych za rok uregulowała każda rodzina. Dalej pojawiło się podkreślone sformułowanie, że jest to „obowiązkiem każdej rodziny”.

– W kancelarii ks. Proboszczowi należy przekazać otrzymane pismo z parafii, by mógł je przekazać Radzie Parafialnej i Ekonomicznej. Potwierdzeniem uregulowanych zobowiązań, będzie pisemne podziękowanie ks. Proboszcza – czytamy w zakończeniu dokumentu.

Określenie „zobowiązania” w kontekście dobrowolnych datków na kościół brzmi co najmniej groźnie. Mamy nadzieję, że kościelni hierarchowie nie będą nasyłać komorników na rodziny zwlekające z zapłatą.

Robert Biedroń skomentował pismo wymownymi słowami: – Utrzymanie kościoła jest obowiązkiem każdej rodziny, a Rada Kościoła obciąża je w wysokości 2 złotych od każdej niedzieli. Korespondencja z parafii w Białymstoku zaczyna się „serdeczną prośbą”, a kończy na „obciążeniu finansowym”. W ten sposób działają hierarchowie kościelni i całe to zbiorowisko serdecznych oraz miłych klechów.

‼️ Utrzymanie kościoła jest obowiązkiem każdej rodziny, a Rada Kościoła obciąża je w wysokości 2 złotych od każdej...

Gepostet von Robert Biedroń am Mittwoch, 30. Oktober 2019

Może już wkrótce całkowicie zmieni się oblicze kościoła: KOBIETY JAKO KSIĘŻA. CZY PAPIEŻ FRANCISZEK ZREWOLUCJONIZUJE KOŚCIÓŁ KATOLICKI?

Była premier wygląda na bardzo zamyśloną na tym zdjęciu. Być może zastanawia się nad przyszłością swojego syna księdza: BEATA SZYDŁO JADĄCA LOTNISKOWYM AUTOBUSEM. ZDJĘCIE BYŁEJ PREMIER WYWOŁYWAŁO LAWINĘ KOMENTARZY

Joanna Tec