W piątek, 6. listopada, warszawski ratusz poinformował o wystosowaliu apelu do rządu w sprawie szpitalnych łóżek. Władze stolicy proszą o zaprzestanie procesu przekształcania miejsc w szpitalach na dedykowane pacjentom zarażonym koronawirusem.

Rafał Trzaskowski/ YouTube: PRESS.WARSZAWA
Rafał Trzaskowski/ YouTube: PRESS.WARSZAWA
Rafał Trzaskowski/ YouTube: PRESS.WARSZAWA

Warszawa oczekuje od rządu opracowania strategii walki z COVID-19, ale także prowadzenia konsultacji nt. podejmowanych decyzji z podmiotami, których te decyzje dotyczą. Inaczej podmioty te nie mają czasu ani możliwości przygotowania się do zaimplementowania zmian, a co za tym idzie zapewnienia miastu jak najbardziej normalnego funkcjonowania. Rafał Trzaskowski przypomniał, że już w kwietniu wystosował apel do Mateusza Morawieckiego o stworzenie szpitala polowego, a stołeczny samorząd określił bardzo wyraźnie swoje postulaty, wśród których było np tworzenie izolatoriów, szpitali kontenerowych czy przeznaczeniu całych placówek do leczenia tzw. pacjentów covidowych.

Komunikat opublikowany przez warszawski ratusz podsumowuje także liczbę łóżek na terenie miasta. Wedłg komunikatu zajętych jest 1937 z 2413 łóżek zlokalizowanych w dziesięciu szpitalach nadzorowanych przez miasto (3 z tych 10 szpitali to szpitale ginekologiczno- położnicze). Warszawa jest gotowa do tego, by kolejne 430 łóżek dostosować do leczenia pacjentów z koronawirusem. Potwierdzono ponadto gotowość przygotowania następnych 120 miejsc do końca lutego 2021r.

Źródło: screen Youtube Warszawa
Renata Kazanowska; Źródło: screen Youtube Warszawa

Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, podkreśla, że wspomniane 550 łóżek to najwyższa możliwa liczba miejsc, jaką miasto jest w stanie przeznaczyć dla pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2. Jest to związane z koniecznością zabezpieczenia odpowiedniej liczby miejsc dla pacjentów leczonych na inne choroby i schorzenia. Kazanowska przypomina, że pandemia nie spowodowała spadku zachorowalności na inne choroby, a tylko w dniu 6. listopada warszawskie miejskie szpitale przyjęły aż 408 nowych pacjentów na swoje oddziały.

Jak informuje portal Wawa Love, przy okazji apelu prezydent Warszawy podziękował pracownikom służby zdrowia oraz wszystkim niemedycznym pracownikom szpitali za ich zaangażowanie i pracę.

"Życie" ma dobre wieści: Przedsiębiorca poprosił warszawiaków o pomoc. Odzew przerósł jego oczekiwania. O co chodzi


To może Cię zainteresować: Czy w Polsce wprowadzona zostanie godzina policyjna? Wiceszef MSWiA zdradził ważne informacje


Warto wiedzieć: Kierowca autobusu zaryzykował utratę pracy, by uratować pasażerkę. Co się stało