Piątkowa decyzja rządu w sprawie zamknięca w całej Polsce cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych wywołała spore komplikacje. Intencją rządu było zapobieżenie wzrostowi liczby zakażeń- z okazji Wszystkich Świętych ludzie licznie gromadzą się na nekropoliach, do których docierają często zatłoczoną komunikacją miejską. Cmentarze pozostaną zamknięte do poniedziałku do północy.

Źródło: screen Youtube VAVA pl
Powązki, Źródło: screen Youtube VAVA pl

Jak relacjonuje TVN24, warszawskie cmentarze świecą pustkami, zamiast być rozświetlone setkami płonących zniczy. Bramy cmentarza Północnego, Bródnowskiego oraz na Powązkach są zamknięte, a ludzie stosują się do obowiązującego zakazu i nie wchodzą na teren cmentarzy. Nie sprawdziły się więc także zapowiedzi przechodzenia przez ogrodzenia cmentarzy, rzucane wczoraj przez osoby rozczarowane decyzją ogłoszoną przez premiera. Zakaz przestrzegany jest także w przypadku, kiedy nekropolie nie są przez nikogo pilnowane. Z pośród trzech wymienionych cmentarzy, tylko przy bramach Bródnowskiego pojawiła się Straż Miejsk, by przypominać o braku możliwości odwiedzenia grobów.

Wyjątkowy obraz widnieje przed ogrodzeniem cmentarza Północnego- tam chcący odwiedzić swoich bliskich zmarłych zostawiają kwiaty i znicze przed cmentarną bramą.

Źródło: screen Youtube Wiadomości
Źródło: screen Youtube Wiadomości

Praktycznie przy wszystkich nekropoliach pojawiły się za to stoiska ze zniczami i kwiatami- sprzedawcy mają nadzieję na choć minimalne wpływy ze sprzedaży, jednak klientów jest jak na lekarstwo. Jak już dziś informowaliśmy, branży chce pomóc Rafał Trzaskowski organizując w Warszawie 6 punktów dedykowanych sprzedaży zniczy i nagrobnych dekoracji. Także premier Mateusz Morawiecki zadeklarował pomoc stratnym sprzedawcom. Pomoc otrzymają przedsiębiorcy, którzy wykażą straty z powodu zamknięcia cmentarzy we Wszystkich Świętych oraz dzień poprzedzający a także kolejny po święcie. Szczegóły rządowej pomocy mamy jednak poznać dopiero w przyszłym tygodniu.

Warto wiedzieć: Na Mazowszu będzie zdecydowanie więcej łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Jest decyzja wojewody

Bądź na bieżąco z "Życiem": Bardzo pozytywna inicjatywa Trzaskowskiego. Chce pomóc warszawskim przedsiębiorcom

To Cię zainteresuje: Bardzo trudne chwile podczas piątkowego protestu w Warszawie. Interweniowała policja. O co chodzi