Wczoraj, 30. października odbyło się spotkanie dotyczące planów zwiększenia liczby łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 z udziałem Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, dyrektorów szpitali z terenu woj. mazowieckiego, marszałka województwa Adama Struzika a także wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja.

Podczas piątkowego zebrania padła deklaracja dotycząca znacznego zwiększenia ilości miejsc dla pacjentów z koronawirusem. W całym województwie mazowieckim łóżek dla takich pacjentów ma być aż o 3000 więcej w najbliższym czasie. Liczba ta obejmuje także łóżka wyposażone w respiratory.

Źródło: screen Youtube Radio Maryja
Montaż łóżek na Narodowym; Źródło: screen Youtube Radio Maryja

Jak perorował Konstanty Radziwiłł, aktualnie służba zdrowia zmaga się z wyjątkową sytuacją i takie też należy podejmować działania. To trudne, bo skala zachorowań jest znaczna, jednak zadeklarował, że wszyscy nastawiają się przede wszystkim na dobro pacjentów. Zapewnił także o stałym kontakcie pomiędzy szpitalami a organami decyzyjnymi. Wojewoda poruszył także kwestie związane z planami rządu co do zmian w sposobie wynagradzania medyków leczących pacjentów zainfekowanych wirusem COVID-19.

Jak czytamy na łamach portalu Wawalove, Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało 100-procentowy dodatek do wynagrodzenia dla personelu medycznego pracującego w szpitalach II i III poziomu, zajmującego się tam leczeniem chorych na koronawirusa, a także w ramach ZRM, na SOR. Ponadto, dodatek miałby przysługiwać także diagnostom laboratoryjnym pracującym w placówkach diagnozujących COVID-19.

W całym województwie mazowieckim aktualnie w 83 szpitalach leczy się tzw. pacjentów covidowych. Pośród nich jest 58 placówek z I poziomu (z 294 łóżkami) oraz 33 na II poziomie (z 2000 miejsc), pozostałe 2 jednostki kwalifikują się do poziomu III (z 462 łóżkami). Ponadto kilkadziesiąt dodatkowych miejsc dla osób zainfekowanych koronawirusem znajduje się w placówkach Medicover oraz Luxmed.

Źródło: screen Youtube Radio ZET
Konstanty Radziwiłł; Źródło: screen Youtube Radio ZET

W ostatnim czasie Konstatny Radziwiłł wydał kolejnych 9 decyzji zwiększających liczbę łóżek dla pacjentów z potwierdzonym COVID-19. Decyzje dotyczą Wojskowego Instytutu Medycznego dla szpitala przy ulicy Szaserów 128, szpitala zlokalizowanego przy ulicy Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie oraz dla placówek w Mińsku Mazowieckim, Wołominie, Sokołowie Podlaskim, Wyszkowie, Ciechanowie, Przasnyszu i Otwocku.

"Życie" przypomina: Trudna sytuacja w mazowieckich szpitalach. Raport dotyczący koronawirusa nie pozostawia złudzeń


O tym pisaliśmy ostatnio: Wielki pożar pod Warszawą. Jedna osoba ranna. Co się stało


To może Cię zainteresować: Wyciek nagrań rozmów dyspozytorów i załogi karetek. Dyrektor szpitala o kolejkach przed SOR: zawodzi koordynacja