Jeśli utrzyma się trend, który obserwujemy od około tygodnia, a więc Sanepid będzie potwierdzać z każdym dniem około 1300-1500 nowych przypadków, a w samym województwie mazowieckim po około 120-200 przypadków, wkrótce konieczne będzie zaostrzenie restrykcji. Choć realnie Warszawie grozi wprowadzenie strefy żółtej, jednak Dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert w dziedzinie zakażeń, uważa, że Warszawa już dawno powinna zostać objęta tzw. Czerwoną strefą. Specjalista podkreśla także, że Warszawa ma największy poziom zagęszczenia ludności w Polsce, wobec czego powinny zostać ustalone odrębne, indywidualne dla Warszawy zasady wprowadzania kolejnych obostrzeń.

Wiceprezydent Warszawy, Paweł Rabiej, przebywał ostatnio w berlińskich instytucjach przeciwdziałających koronawirusowi, skąd czerpał wiedzę na temat tego, jak działać, by walczyć z epidemią. Jego zdaniem należy doinformować grupy szczególnego ryzyka, a więc seniorów, młodzież oraz osoby sceptycznie nastawione w stosunku do COVID-19. Kolejnym aspektem jest konieczność realniejszego spojrzenia na aktualnie stosowane obostrzenia. Trzecim spostrzeżeniem Rabieja jest konieczność usprawnienia metod pozyskiwania wiedzy służącej do analizy danych, dzięki której poprawi się możliwość poznawania i kontroli nowych ognisk wirusa- czytamy na portalu wio.waw.pl.

Strefa żółta, którą realnie może zostać objęta Warszawa w najbliższym czasie zakłada następujące obostrzenia:

  • na kongresach, targach, w restauracjach i siłowniach: 1 osoba na 4 m2,

  • w parkach rozrywki: 1 osoba na 10 m2,

  • na imprezach sportowych, kulturalnych i w salach kinowych będzie mogło być zajętych tylko 25 proc. przewidzianych miejsc,

  • maksymalnie sto osób na imprezach kulturalnych na świeżym powietrzu, a także na uroczystościach rodzinnych - weselach i pogrzebach.

W przeciwieństwie do strefy czerwonej, strefa żółta nie wiąże się z obowiązkiem noszenia maseczki w całej przestrzeni publicznej.

Warto wiedzieć: Koronawirus nie odpuszcza. Mazowsze znów z największą liczbą zakażeń


Bądź na bieżąco z "Życiem": Warszawa: policja poszukuje sprawcę pobicia. Opublikowano zdjęcia napastnika


To Cię zainteresuje: Trudna sytuacja warszawiaków mieszkających w budynku, któremu grozi zawalenie. Co się dzieje