Czy ściany warszawskich budynków pokryją się wkrótce zielenią? Niewykluczone, bowiem jednym z projektów walczących o uwzględnienie w Budżecie Obywatelskim, jest pomysł stworzenia w stolicy ogrodów wertylalnych. Jak czytamy na portalu Nasze Miasto, pomysł zakłada posadzenie przy fasadach budynków roślin pnących (w tym zimozielonych), które rosnąc, będą pięły się po ścianach, zasłaniając często nieestetyczny beton i tworząc prawdziwą, miejską dżunglę.

Źródło: screen Facebook Porozumienie Dla Pragi
Zielona ściana jest już w Warszawie m.in. na ulicy Stalowej (źródło: Facebook PDP)
Źródło: screen Facebook Porozumienie Dla Pragi

Jak przekonuje na stronie głosowania autor pomysłu, ogrody wertykalne mają niezliczoną liczbę zalet. To, co rzuca się w oczy jako pierwsze, to zdecydowana poprawa estetyki. Rośliny zakrywają często niezbyt atrakcyjne mury oraz zabezpieczają ściany i ogrodzenia przed "dziełami" pseudografficiarzy. Jednak największymi plusami takiego rozwiązania są względy ekologiczne. Zielone ściany nie tylko pochłaniają zanieczyszczenia i kurz, ale także... hałas. Wpływają korzystnie na gospodarkę cieplną budynków. Latem pomagają chłodzić ściany i nie pozwalają na ich nadmierne nagrzewanie, zmimą natomiast zapobiegają wychłodzeniu ścian. Rośliny pomogą także zatrzymać wodę w miejscu opadu, co zapobiegnie powstawaniu kałuż oraz zmniejszy podtopienia i zalewanie ulic. Ponadto miejska dżungla jest wsparciem dla ekosystemu, dzięki temiu, że stanowi ogromną powierzchnię, na której ptaki mogą budować gniazda, a pszczoły zbierać nektar w przypadku zastosowania roślin kwitnących. Wisienką na torcie zdaje się być fakt, że rośliny pnące zajmują niewielką powierzchnię poziomą i nie wymagają tyle prac przy ich utrzymaniu, co na przykład trawniki i żywopłoty, wymagające regularnego strzyżenia.

Źródło: screen pixaby.com
Źródło: screen pixaby.com

Autor projektu przewiduje, że realizacja projektu pochłonie około 432 tysiące złotych. Na tę kwotę składają się nasadzenia w poszczególnych lokalizacjach:

  1. Mur i ogrodzenie wokół Zoo - 306 mb - 229 500,00 zł
  2. Ogrodzenia parkingów na Jagiellońskiej i Skoczylasa - 200 mb - 150 000,00 zł
  3. Studnie oligoceńskie i ich ogrodzenia - w tym Plac Hallera - 35 mb - 26 250,00 zł
  4. Mała 4 - 11 mb - 8 250,00 zł
  5. Stalowa 48 - 12 mb - 9 000,00 zł
  6. Ściana szczytowa budynku - Kawęczyńska 18 - 12 mb - 9 000,00 zł

Na ten projekt można zagłosować TUTAJ do 15. września 2020r. Jeśli pomysł znajdzie się na liście zwycięskich projektów, będzie realizowany w 2021 roku.

"Życie" przypomina: Ważny apel Trzaskowskiego. O co chodzi


O tym pisaliśmy ostatnio: Chórzyści zakażeni koronawirusem. Czy Filharmonia Krakowska zostanie zamknięta


To może Cię zainteresować: Warszawa: pomoc psychologiczna rozszerza swoją działalność. Jaką pomoc będzie można zatem otrzymać