Dzięki raportom i statystykom polskiej policji ustalono listę samochodów, które najczęściej padają łupem złodziei. Okazuje się, że upatrzyli oni sobie kilka konkretnych modeli, o czym przekonują liczby za pierwszą połowę 2019 roku.

Jednym z najczęściej kradzionych aut jest Toyota Auris. W pierwszej połowie tego roku w stolicy i okolicach łupem złodziei padło około 100 modeli, zaś według Krajowego Systemu Informacyjnego Policji, w całym kraju utracono ich łącznie 137 (75 w pierwszym kwartale i 62 w drugim). Aleksandra Stróżyk, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Niedźwiedź-Lock wytypowała powód, dla którego tak się dzieje. – Pojazdy japońskie, w tym Toyota, charakteryzują się małą awaryjnością i są kradzione w celu dalszej ich sprzedaży. Istnieje przekonanie, że posiadają one stosunkowo niewiele detali identyfikujących samochód, a złodzieje łatwo nadają im cechy auta z legalnego źródła – powiedziała.

Drugimi najchętniej kradzionymi samochodami są Audi. Model A4 przez pierwsze sześć miesięcy tego roku ginął 129 razy, zaś A6 – 115 razy. Na kolejnych miejscach znalazły się Volkswagen Passat (112 kradzieży) i Ford Focus (104 kradzieże).

Kolejny z powodów, dla którego to właśnie te auta są najczęściej kradzione, przedstawił dyrektor sprzedaży w firmie Gannet Guard Systems, Bogdan Kwiatkowski. – Modele znajdujące się na czele tej listy są również niezwykle popularne na rynku. Z tego wynika ogromne zapotrzebowanie na ich części zamienne. Im nowszy pojazd, tym ceny poszczególnych podzespołów są wyższe, szczególnie dostępnych jedynie w ASO. Złodzieje doskonale orientują się w tym, jak funkcjonuje rynek części zamiennych oraz co warto ukraść, by później jak najszybciej pozbyć się zdobytego łupu – powiedział.

Względem poprzedniego roku, statystyki za okres od stycznia do czerwca br. nieco się zmieniły. Wówczas najczęściej kradzionymi samochodami były Audi A4. Według Krajowego Systemu Informacyjnego Policji odnotowano 143 przypadki kradzieży (72 w pierwszym kwartale, 71 w drugim).

Poradnik dla każdego posiadacza samochodu. Sprawdź: PROSTY SPOSÓB NA UNIKNIĘCIE MANDATU. UFG – TO POWINIEN WIEDZIEĆ KAŻDY KIEROWCA!

Przeczytaj także o: PODMUCH SILNIKA PRZEWRÓCIŁ DWIE OSOBY. FINAŁ MÓGŁ BYĆ ZUPEŁNIE INNY! [WIDEO]

Źródło: „Rmf24.pl”