Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może być przydatny dla kierowców. W ciągu ostatniego roku liczba właścicieli samochodów, którzy sprawdzili historię swojego ubezpieczenia w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG, wzrosła o 80%.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest dobrym źródłem informacji na temat ubezpieczeń. W ostatnim czasie wprowadzono możliwość pobrania historii ubezpieczenia online. Na wzrost popularności UFG składa się także przepis, dzięki któremu nie ma obowiązku posiadania przy sobie dokumentu, który potwierdza wykupienie OC.

– Do wzrostu zainteresowania bazą UFG przyczyniły się z pewnością udostępnione przez nas rok temu nowe funkcjonalności umożliwiające łatwe pobranie online własnej pełnej historii ubezpieczenia OC i AC – wyjaśnia dyrektor Biura Obsługi Klienta UFG, Iwona Woźniak-Sadek.

– Ciekawość kierowców wzmógł również nowy przepis, który zwolnił z obowiązku wożenia ze sobą dokumentu potwierdzającego posiadanie polisy OC.

Przypomnijmy: od 1 października 2018 roku kierowca, który nie ma przy sobie tego dokumentu, nie otrzyma mandatu. Policja sprawdza posiadanie ubezpieczenia w CEPiK, zasilanej z bazy UFG. Fundusz zaś od ponad roku posiada rozszerzony zakres danych, które można pobrać online z bazy.

Z bazy UFG do końca sierpnia 2019 roku skorzystało 280 tys. osób. To niemal o 80% więcej niż rok temu. Najczęściej są to ok. trzydziestoletni mężczyźni (42% zapytań).

Najczęściej pobiera się informacje na temat przebiegu ubezpieczenia OC i AC (niemal 70%), tzn. nazwy towarzystw, w których wykupiono ubezpieczenia, ich okresy ważności oraz numery polis.

Reszta kierowców – ponad 30% – sprawdza informacje o historii szkód, a także informację o wypłaconych odszkodowaniach (ich liczbę, daty oraz wartości).

Kierowca, który chce pobrać własną historię ubezpieczeń, może zrobić to bezpłatnie. Tak samo przy sprawdzeniu historii szkód kierowców prowadzących cudze pojazdy (np. członków rodziny lub służbowe). Wymagana jest rejestracja na portalu UFG i założenie konto, następnie należy czekać na zweryfikowanie tożsamości, a gdy zostanie wykonane – aktywować konto i pobrać dane. Można pobrać zaświadczenia także po angielsku lub niemiecku i okazać ubezpieczycielom zagranicznym.

Są rzadkie przypadki, gdy ubezpieczenie OC nie znajduje się w CEPiKu, choć jest widoczne w bazie UFG.

– Miesięcznie otrzymujemy od kilkunastu do kilkudziesięciu takich reklamacji i wyjaśniamy je z firmą ubezpieczeniową, która wystawiła polisę – tłumaczy wicedyrektor Ośrodka Informacji UFG, Robert Stachura.

– Najczęściej jest to efekt problemu niezgodności danych i po poprawieniu ich przez ubezpieczyciela przekazujemy je ponownie do CEPiKu.

W Polsce jest ok. 25 mln pojazdów, których właściciele są zobligowani do wykupienia polisy OC. Każdy ubezpieczyciel przy wyliczaniu składki sprawdza historię ubezpieczenia kierowcy w bazie UFG, a szczególnie historię kolizji i wypadków, a także wysokość odszkodowań. Od tej historii zależy wysokość składki OC za kolejny rok.

UFG oferuje sprawdzenie historii ubezpieczenia i szkód, w przypadku OC posiada dane od 2004 roku, zaś AC – od 2006 roku.

Kierowco, to też może Cię zainteresować: POLICJA BĘDZIE SPISYWAĆ PRZEBIEG KAŻDEGO AUTA. NOWE PRZEPISY MAJĄ WEJŚĆ W ŻYCIE OD NOWEGO ROKU

Życie pisało także o tym: USTALONO, KIM SĄ OSOBY ZE SŁYNNEGO ZDJĘCIA KACZYŃSKIEGO. CO NA TO PREZES PIS?

Źródło: „biznesinfo.pl”