Każdy człowiek posiada sekrety. Powód ich ukrywania może być różny – od poczucia wstydu, aż po obawy przed ewentualnymi konsekwencjami spowodowanymi ujawnieniem naszej tajemnicy. Naukowcy z Columbia Business School przeprowadzili badania, z których wynika, iż przeciętny człowiek posiada aż 13 sekretów.

Możesz się z tym nie zgadzać, możesz próbować temu zaprzeczać, ale nauka nie kłamie – w związku z tym Ty także, podobnie jak każda inna osoba, ukrywasz przed światem nawet 13 sekretów.

Jak donosi papilot.pl – Do takich wniosków na temat sekretów, które skrywa każdy z nas doszli naukowcy pod przewodnictwem prof. Michaela Slepiana z Columbia Business School. Slepian i grupa jego współpracowników przepytali 3 grupy liczące sobie po 200 ochotników o to, czy ukrywają przed innymi jakieś tajemnice. Ankietowani mogli wybierać najpopularniejsze sekrety z 38 kategorii, w których znalazły się m.in. kłamanie, zażywanie narkotyków, kradzież, zdrada, orientacja seksualna czy przekonania.

Wnioski z badania wykazały, że przeciętny człowiek skrywa aż 13 sekretów, a pięcioma z nich nie podzielił się z nikim innym. Tajemnice, które według respondentów najczęściej ukrywamy przed innymi to:

– kłamstwo na temat nieprawidłowości finansowych (60 proc. odpowiedzi),

– naruszenie czyjegoś zaufania (47 proc. odpowiedzi),

– kradzież, sekretny związek albo niezadowolenie z pracy (33 proc. odpowiedzi).

Według autora badania – Osoby, które rozpamiętywały albo tłumiły w sobie ważne sekrety szacowały dystanse do pokonania jako większe, że zadania fizyczne wymagają więcej wysiłku oraz były mniej skłonne pomagać innym z wykonywaniem takich zadań.

Ponadto grupa naukowców, która prowadziła wspomniane badanie stwierdziła, że ludzie, którzy rozmyślają na temat swoich sekretów, zachowują się tak, jakby byli fizycznie przytłoczeni przez jakiś ciężar.

Interesujesz się badaniami naukowymi? Mamy dla Ciebie coś ciekawego: ORZEŁ STEPOWY WYSYŁA SMS-Y Z IRANU! PTAK RUJNUJE BUDŻET ROSYJSKICH ORNITOLOGÓW

Inni ludzie nie traktują Cię poważnie? To powinno Cię zaciekawić: CHCESZ WIEDZIEĆ, JAK SIĘ ZACHOWAĆ W KAŻDEJ SYTUACJI? OTO ZASADY SAVOIR-VIVRE, KTÓRE POWINIENEŚ ZNAĆ!

Piotr Otto