Zaległości podatkowe to poważna sprawa, która może mieć przykre konsekwencje. Jedną z nich jest zajęcie konta bankowego przez urząd skarbowy.


Kiedy skarbówka może zająć konto?


Do zajęcia konta dochodzi dopiero po wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Zanim do tego dojdzie, urząd skarbowy będzie próbował skontaktować się z dłużnikiem i poinformować go o zaległościach, dając mu szansę na uregulowanie należności.


Ile pieniędzy może zająć skarbówka?

Urząd skarbowy nie zabierze wszystkich pieniędzy z konta. Może zająć jedynie kwotę odpowiadającą zadłużeniu podatnika, wraz z odsetkami i kosztami postępowania. Co ważne, zgodnie z prawem bankowym, na koncie dłużnika musi zostać kwota minimalna stanowiąca 75% wysokości najniższej płacy minimalnej.


Co zrobić, gdy urząd skarbowy zajmie konto?

Jeśli urząd skarbowy zajął Twoje konto, nie trać nadziei! Nadal możesz działać. Możesz:

  • Spłacić zadłużenie - to najprostszy sposób na pozbycie się problemu.
  • Spróbować negocjacji z urzędem skarbowym - możesz wnioskować o rozłożenie długu na raty lub odroczenie terminu płatności.
  • Złożyć skargę - jeśli uważasz, że zajęcie konta było niezasadne, możesz złożyć skargę do organu wyższej instancji.


Pamiętaj! Zajęcie konta przez urząd skarbowy to poważna sprawa, ale nie oznacza to końca świata. Działając rozważnie i we współpracy z urzędem skarbowym, możesz rozwiązać ten problem i uniknąć negatywnych konsekwencji.


To też może cię zainteresować: Jerzy Starak wśród najbogatszych ludzi świata! Ile jest wart majątek teścia Agnieszki Woźniak-Starak

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. "Mąż udawał, że nie umawiał się z żoną do teatru": żona postanowiła dać mu nauczkę