Poważne oskarżenia wobec najwyższych urzędników Polski w kontekście zakupu środków ochronnych podczas pandemii Covid-19 budzą ogromne zaniepokojenie i dyskusje na temat przejrzystości i uczciwości działań administracji państwowej.

Radio RMF FM ujawniło informacje o zawiadomieniach o możliwości popełnienia przestępstw przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego, szefa jego kancelarii Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, prezesów Grupy Lotos oraz urzędników Agencji Rezerw Materiałowych.


Według relacji reporterów RMF FM, zawiadomienia te są efektem kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) w sprawie zakupu środków ochronnych w czasie pandemii Covid-19. NIK wskazało na liczne nieprawidłowości, w tym przekroczenie uprawnień przez państwowe spółki, które nie miały doświadczenia w obrocie artykułami medycznymi, a mimo to zostały zleceniodawcami zakupu maseczek i kombinezonów na rzecz kancelarii premiera. Ponadto, ministerstwo Jacka Sasina wskazało firmy, określiło ceny zakupu oraz zapłaciło za wadliwe towary o wartości prawie 28 milionów złotych, co mogło stworzyć ryzyko korupcji, informuje Goniec.


Oskarżenia dotyczą także prezesów Grupy Lotos, którzy mieli odpowiedzieć za działanie na szkodę spółki poprzez zakup nieodpowiednich środków ochronnych. Natomiast pracownicy Agencji Rezerw Materiałowych zostali oskarżeni o wydanie niespełniających norm sprzętów ochronnych, co stanowiło zagrożenie epidemiologiczne dla zdrowia i życia wielu osób.


Kontrowersje wokół tych zawiadomień podnoszą istotne pytania o przejrzystość i uczciwość działań administracji państwowej w okresie kryzysu pandemicznego. Oczekiwania społeczne co do rzetelności działań urzędników oraz odpowiedzialności za podejmowane decyzje stają się coraz bardziej palące, a śledztwa i dochodzenia w tej sprawie zapowiadają dalsze ważne wydarzenia w sferze publicznej debaty i sprawiedliwości.


To też może cię zainteresować: Trudne chwile w Poniedziałek Wielkanocny. Wszystko się wydarzyło tuż po mszy wielkanocnej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Groźne zjawiska pogodowe. IMGW wydał alerty