Nadchodząca Wielkanoc to czas radości, nadziei i refleksji dla Polaków, którzy przygotowują się do celebracji najważniejszego święta w Kościele katolickim. Jednak oprócz tradycyjnych przygotowań do świąt, wielu z nas zastanawia się, ile powinno się dać na tacę podczas mszy wielkanocnej.


Wielkanoc 2024 rozpoczyna się rezurekcją, uroczystym nabożeństwem ogłaszającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Msze rezurekcyjne często odbywają się wczesnym rankiem, a ich czas trwania może się różnić w zależności od parafii. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego, uczestnictwo we mszy w Wielkanoc jest obowiązkowe dla katolików, co stawia przed nami pytanie: ile dać na tacę?


Decyzja o kwocie datku na tacę w Wielkanoc jest indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak możliwości finansowe oraz lokalne zwyczaje. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale warto mieć na uwadze, że datki zbierane podczas mszy często służą utrzymaniu budynków kościelnych lub celom charytatywnym.


Według badań CBOS, statystyczny Polak składa datek na kościół w wysokości około 23,15 złotych. Jednak warto zauważyć, że w niektórych regionach kraju datki mogą być szczodrzejsze, szczególnie w bogatszych, miejskich parafiach.


Warto pamiętać, że składanie ofiary podczas mszy to dobrowolne działanie, ale dla wielu osób jest ważnym elementem uczestnictwa w nabożeństwie. Dlatego zachęcamy do wsparcia swojej parafii zgodnie z własnymi możliwościami finansowymi, pamiętając o duchowym wymiarze tego gestu i wartościach Wielkanocy.


To też może cię zainteresować: Błąd, który popełnia wiele osób. Nigdy nie wkładaj tego do wielkanocnego koszyczka

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. "Wielkanoc już za kilka dni, a w domu panuje bałagan": Wszystko przez to, że moja żona jest leniwa