Główny Urząd Statystyczny właśnie opublikował najnowsze oficjalne dane dotyczące inflacji w Polsce, co wywołało falę zaniepokojenia wśród emerytów i rencistów. W 2023 roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów wzrósł o 11,9 proc. To oznacza znaczący wzrost kosztów życia dla tej grupy społecznej, co z kolei rodzi pytania dotyczące waloryzacji emerytur na rok 2024.

Dane GUS dają jasny obraz sytuacji ekonomicznej osób korzystających z świadczeń emerytalnych i rentowych. Wzrost cen na poziomie 11,9 proc. jest znaczny i wzbudza obawy seniorów co do przyszłości ich dochodów. Ostatnie lata przyniosły wyraźne wyżki inflacyjne, a tegoroczne prognozy nie napawają optymizmem, informuje Super Express.

Przyjęta zasada waloryzacji emerytur bazuje na wskaźniku inflacji, co oznacza, że wzrost cen bezpośrednio wpływa na wysokość świadczeń emerytalnych. Dla osób na emeryturze, które już odczuwają trudności finansowe, informacja o wzroście kosztów życia w tempie 11,9 proc. jest z pewnością niepokojąca.

Przewidywania co do waloryzacji emerytur na rok 2024 również nie są optymistyczne. W związku z obecnym poziomem inflacji, seniorzy mogą spodziewać się podwyżek na poziomie 11,9 proc. od marca tego roku. W praktyce oznacza to, że osoby otrzymujące emeryturę na poziomie 1588 zł mogą liczyć na dodatkowe 189 zł miesięcznie, podczas gdy beneficjenci emerytury w wysokości 3 tys. zł zyskają blisko 370 zł, a ci otrzymujący 5 tys. zł emerytury odczują wzrost na poziomie blisko 600 zł.

Warto jednak zauważyć, że to mniejsza podwyżka w porównaniu do poprzedniego roku, gdy wskaźnik waloryzacji wyniósł 14,8 proc. Jednak sytuacja może ulec zmianie, ponieważ premier Donald Tusk obiecał drugą waloryzację w tym roku, pod pewnymi warunkami, takimi jak utrzymanie się inflacji na poziomie przekraczającym 5 proc. Oczekuje się, że seniorzy z zainteresowaniem będą śledzić rozwój sytuacji i pytają, czy obietnice rządu zostaną dotrzymane.

To też może cię zainteresować: Andrzej Duda w ogniu krytyki. Kontrowersyjne oświadczenie prezydenta wywołuje burzę w sieci

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Grzegorz Bardowski nie kryje emocji. Rolnik pokazał niepokojące nagranie