Jak zauważa portal „Goniec”, w wielu polskich domach Wigilia jest dniem, w którym się pości. Wiele osób zastanawia się, czy jest to jedynie tradycja, czy może ma ona swoje podłoże w prawie kanonicznym. Odpowiedź może być dla wielu z nas sporym zaskoczeniem.

Czy w Wigilię trzeba pościć?

Już dni dzielą nas od Wigilii, kiedy w wielu polskich domach rodziny zasiądą do wspólnej wieczerzy. W dzień poprzedzający Boże Narodzenie wielu Polaków kultywuje tradycję powstrzymywania się od spożywania posiłków mięsnych.

Co ciekawe, nie wymagają tego od nas przepisy prawa kanonicznego. Zgodnie z regulacjami do zachowania wstrzemięźliwości od posiłków mięsnych jesteśmy zobowiązani w piątki, chyba że wypada wówczas święto znoszące post.

Dodatkowo post obowiązuje także w Środę Popielcową i co oczywiste w Wielki Piątek. Post obejmuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale w przypadkach postu ścisłego także spożywanie trzech posiłków i tylko jednego z nich do syta.

Wigilia/YouTube @CKE Czerwionka-Leszczy
Wigilia/YouTube @CKE Czerwionka-Leszczy
Wigilia/YouTube @CKE Czerwionka-Leszczy

Obowiązek postu w Wigilię zniesiony

Post w Wigilię obowiązywał przez wieki. Do ich pierwszego złagodzenia doszło już pod koniec XX wieku, choć w naszym kraju doszło do tego dopiero w 2003 roku. Stąd też wielu z nas w dalszym ciągu kultywuje ten zwyczaj, do którego zachęcają w dalszym ciągu polscy biskupi i kapłani.

„Zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce" – apelują przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, wskazując na uroczysty charakter Wigilii.

Wigilia. Źródło: Youtube Naszczas24.pl
Wigilia. Źródło: Youtube Naszczas24.pl
Wigilia. Źródło: Youtube Naszczas24.pl

A wy zachowujecie wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Wigilię?

To też może cię zainteresować: Poczta Polska rozsyła listy do Polaków. Od ich otrzymania mamy tylko 7 dni na reakcję. Wszystko w związku z abonamentem RTV

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rozstanie Waldemara i Ewy z programu "Rolnik szuka żony" wciąż budzi sporo emocji. Rolnik uderzył w mamę Ewy. Co dokładnie powiedział

O tym się mówi: Magda Gessler niknie w oczach. Zdradziła, co pomogło jej zgubić zbędne kilogramy