Jak przypomina portal "Goniec", organizacja ostatniego pożegnania bliskiej osoby jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Nie chodzi tylko o opłaty związane z trumną, przygotowaniem ciała i ostatnim pożegnaniem, ale także z organizacją tradycyjnego poczęstunku dla żałobników. Ile zapłacimy za ten stypę?

Tyle kosztuje organizacja stypy!

Nie da się ukryć, że organizacja pogrzebu wiąże się ze sporymi wydatkami, na pokrycie których nie wystarcza zasiłek pogrzebowy wypłacany przez ZUS. Przypomnijmy, że kwota tego zasiłku od 2011 roku nie zmieniła się i wynosi 4 tysiące złotych. W rozmowie z "Faktem" wdowa z Warszawy przyznała, że nie opłaci za to nawet stypy.

Wszystko ma związek z inflacją, która mocno wywinduje ceny w lokalach. Wspomniana kobieta planuje robić stypę na około 30 osób. W lokalu, który wynajęła, za przysłowiowy talerzyk płaci 149 zł. Za wszystkich gości zapłaci 4470 zł.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Ile kosztuje stypa w różnych miastach?

Jeden z warszawskich hoteli organizujący stypę za osobę pobiera opłatę 90 zł, co jest jedną z najniższych cen w stolicy, choć nie tylko. Przykładowo, w Lublinie od miejsca na stypie organizator musi zapłacić 199 zł, a w poznańskiej restauracji 159 zł. W Bytomiu za jedną osobę na stypie zapłacimy 85 złotych.

Ceny lokalu zależą nie tylko od miasta, w którym będziemy organizowali stypę, jakości lokalu, ilości posiłków wliczonych w usługę. Nawet w wymienionych lokalizacjach możemy trafić na tańsze i droższe oferty. Ostateczne koszty uzależnione są także od liczby żałobników, którzy pojawią się na stypie.

Pieniądze/YouTube @DDA Beczka
Pieniądze/YouTube @DDA Beczka
Pieniądze/YouTube @DDA Beczka

A jakie są wasze doświadczenia?

To też może cię zainteresować: Tak wygląda kres ludzkiego życia. Pielęgniarka opowiedziała o ostatnich słów, jakie padają z ust odchodzących osób

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: O Barbarze Kurdej-Szatan znów jest głośno. Kiedy tylko ogłosili wyniki wyborów parlamentarnych, na profilu aktorki doszło do awantury

O tym się mówi: W tym miejscu frekwencja była wyższa niż w całym kraju. Ten kandydat zdobył tu ponad 60 procent wszystkich oddanych głosów