Jak przypomina portal "Goniec", od dłuższego czasu mierzymy się z wysoką inflacją. Tylko w ubiegłym miesiącu odczyt inflacji wyniósł nieco ponad 10 procent. Rosnące ceny dają nam się mocno we znaki i wielu z nas ma problemy z dopięciem domowego budżetu. Pomocne w załataniu budżetu mogą się okazać dodatki, z których możemy skorzystać. Pod koniec września upływa termin składania dokumentów. Kto może ubiegać się o świadczenie? Ile ono wynosi?

Ostatnie chwile na złożenie dokumentów

Jak się okazuje, wiele osób uprawnionych do jednego z wypłacanych przez ZUS świadczeń, wciąż z niego nie korzysta. Mowa o rencie rodzinnej. Część osób uprawnionych do skorzystania ze świadczenia ma czas tylko do 30 września, żeby dostarczyć do ZUS-u odpowiedni wniosek.

Z renty rodzinnej mogą korzystać dzieci i młodzież, a także osoby kontynuujące naukę do 25 roku życia. I to właśnie ta ostatnia grupa musi pamiętać, że tylko do końca bieżącego miesiąca ma czas na dostarczenie zaświadczenia o kontynuacji edukacji.

W przypadku osób uprawnionych do renty rodzinnej, które rozpoczynają studia, muszą dostarczyć dokument potwierdzający dostanie się na wyższą uczelnię. To pozwoli mu przedłużyć o kolejny miesiąc czas na złożenie zaświadczenia wystawianego przez dziekanat.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Komu przysługuje renta rodzinna?

Renta rodzinna przysługuje zarówno wdowie lub wdowcowi, jak i dzieciom osoby zmarłej do 25. roku życia pod warunkiem, że kontynuują naukę po ukończeniu pełnoletności. Co ważne, zmarły musiał mieć przyznane prawo do renty lub emerytury, bądź spełniał warunki do jej przyznania.

Renta rodzinna wypłacana jest w kwocie wynoszącej od 85 proc. do 96 proc. świadczenia wypłacanego osobie zmarłej. Kwota uzależniona jest od ilości osób uprawnionych do otrzymania świadczenia. Warto pamiętać, że świadczenie nie może być niższe niż 1588,44 zł brutto miesięcznie.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Korzystacie z tego świadczenia?

To też może cię zainteresować:Tomasz Komenda odciął się od rodziny. Jego matka przerwała milczenie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rodzina 16-letniego Sebastiana chce odkryć, co się z nim stało. Jego ciało znaleziono w jednym z wrocławskich apertamentowców

O tym się mówi: Książę Harry chciał odwiedzić grób swojej babci. Musiał zwrócić się do króla o pozwolenie. Czy je otrzymał