Jak podaje portal "Super Express", od 1 września z darmowych leków może korzystać znacznie większa niż do tej pory grupa seniorów. Od teraz z bezpłatnych medykamentów mogą korzystać osoby, które ukończyły 65. lat. To nie jedyna zmiana w programie. Okazuje się, że zwiększyła się także liczba specyfików, które dostępne są dla pacjentów. Do tej pory na liście znajdowało się 2000 leków, po zmianach ich liczba do niemal 3800 pozycji.

Darmowe leki dla seniorów

Na liście darmowych leków dla seniorów znajdziemy medykamenty przepisywane cierpiącym na alergię, diabetykom, sercowcom, czy zmagającym się z chorobami nowotworowymi i nadciśnieniem. Pacjenci w wieku powyżej 65. roku życia mogą skorzystać również z darmowych szczepionek, które przysługiwały do tej pory seniorom 75. plus.

"Lista bezpłatnych leków dla osób po 65. roku życia wpisuje się w główne potrzeby zdrowotne seniorów. Jest to duży krok na drodze do poprawy niełatwej sytuacji finansowej seniorów" - powiedziała w rozmowie z "Super Expressem" Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezeska Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym".

W koalicji zrzeszeni są nie tylko lekarze, ale także stowarzyszenia pacjentów. Od dawna apelowali oni do przedstawicieli rządu o rozszerzenie programu "Darmowe leki dla seniora" także na młodszych seniorów. W części spełniono również ich postulat o zwiększeniu liczby darmowych leków, choć jak zauważa Osińska-Kurzywilk, wciąż jest w tej kwestii dużo do zrobienia.

Apteka, leki/YouTube @Życie jest piękne - Turek
Apteka, leki/YouTube @Życie jest piękne - Turek
Apteka, leki/YouTube @Życie jest piękne - Turek

Jak skorzystać z listy darmowych leków?

Receptę na bezpłatne leki może wystawić uprawniony do tego lekarz lub pielęgniarka. Aby pacjent mógł skorzystać z darmowych leków, na wystawionej recepcie musi znaleźć się oznaczenie "S" w polu "kod uprawnień dodatkowych".

Pełen wykaz darmowych leków dla seniorów znajdziecie tutaj.

Apteka, leki/YouTube @PKTplVideo
Apteka, leki/YouTube @PKTplVideo
Apteka, leki/YouTube @PKTplVideo

Co sądzicie o tym rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Niepokojące doniesienia o stanie zdrowia Ewy Bem. Artystka odwołuje kolejne koncerty. Fani nie kryją obaw. Głos w sprawie zabrał menadżer gwiazdy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Maria Winiarska opublikowała w sieci niepokojące zdjęcia. Do aktorki popłynęły życzenia szybkiego powrotu do zdrowia

O tym się mówi: ZUS wypłaci części Polaków dodatkowe pieniądze. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Komu należy się zwrot