Jak informuje portal „O2”, kolejne gminy zwracają się do swoich mieszkańców z prośbą o zmniejszenie do absolutnego minimum ilości zużywanej wody z sieci wodociągowej. Oznacza to między innymi zakaz używania wody do podlewania przydomowych ogródków. Susza daje się we znaki na coraz większym obszarze naszego kraju.

Ograniczenia w zużyciu wody

Coraz więcej gmin na terenie Polski wprowadza ograniczenia zużycia wody. Po to rozwiązanie sięgają włodarze kolejnych gmin w różnych obszarach kraju. W samym tylko województwie kujawsko-pomorskim apel o zmniejszenie ilości używanej wody wydały władze Kowalewa Pomorskiego, Stolna, Złotnika Kujawskiego, Janikowa i Rojewa.

W pierwszej z wymienionych gmin podobnie jak w Brześciu Kujawskim zdecydowano o ograniczeniu zużycia wody z wodociągu, które obowiązuje między godziną 18 a 22. W tym czasie mieszkańcy powinni unikać m.in. podlewania przydomowych ogrodów, robienia prania, czy mycia samochodów.

Woda z kranu/YouTube @Świat natury
Woda z kranu/YouTube @Świat natury
Woda z kranu/YouTube @Świat natury

Susza coraz bardziej dotkliwa

Włodarze gmin wskazują, że duże zużycie wody prowadzi do obniżenia ciśnienia w sieci wodociągowej, co może skutkować przerwami w dostawie wody. Warto pamiętać, że w wielu miejscach naszego kraju nie padało już od miesiąca, co możemy zaobserwować nie tylko na polach, ale także na rzekach, których poziomy są rekordowo niskie.

Część włodarzy wskazuje, że nieprzestrzeganie wydanych zaleceń może grozić pociągnięciem do odpowiedzialności w ramach obowiązujących przepisów kodeksu wykroczeń.

Woda z kranu/YouTube @Health & Fitness
Woda z kranu/YouTube @Health & Fitness
Woda z kranu/YouTube @Health & Fitness

A jak sytuacja wygląda w waszych gminach? Zdecydowano się na wprowadzenie podobnych zakazów?

To też może cię zainteresować: Są najnowsze ustalenia w sprawie zdarzenia z 27-letnią Polką. Śledczym udało się ustalić, co robił podejrzany po zaginięciu kobiety. Zaskakujące fakty

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Starsza pani zostawiła testament, który ujrzał światło dzienne dekadę po jej odejściu. To zmieniło wszystko

O tym się mówi: Brat Anastazji zamieścił w sieci poruszający wpis. Trudno przejść obojętnie obok obietnicy, jaką złożył swojej ukochanej siostrze