Jak przypomina portal "Money", w rządzie Mateusza Morawieckiego znajdziemy kilku emerytów. Dla wielu sporym zaskoczeniem może być wiek najmłodszej członkini Rady Ministrów pobierającej świadczenie emerytalne. Ma ona zaledwie 49 lat!

Najmłodsza emerytka w rządzie Mateusza Morawieckiego

Okazuje się, że najmłodszą emerytką w rządzie Mateusza Morawieckiego jest Magdalena Rzeczkowska, która stoi na czele resortu finansów. Przez wiele lat pracowała w tym konkretnym ministerstwie, choć jego stery przejęła dopiero w ubiegłym roku, kiedy po perturbacjach związanych z "Polskim Ładem", stanowisko stracił Tadeusz Kościński.

Przez 18 lat pracowała jako funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej. Niestety piastowania stanowiska ministra Magdalena Rzeczkowska nie mogła łączyć ze służbą, stąd decyzja o przejściu na emeryturę. Pewnie wiele osób zastanawia się, jak 49-letnia kobieta może dostawać emeryturę, skoro wiek emerytalny kobiet w naszym kraju wynosi 60 lat? Już odpowiadamy!

Małgorzata Rzeczkowska/YouTube @Ministerstwo Finansów
Małgorzata Rzeczkowska/YouTube @Ministerstwo Finansów
Małgorzata Rzeczkowska/YouTube @Ministerstwo Finansów

Wcześniejsza emerytura

Zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcjonariusze służb mundurowych, a do tych zaliczają się również funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, mogą przechodzić wcześniej na emeryturę. Wiąże się to jednak z niższym świadczeniem.

Z ustaleń "Faktu" wynika, że funkcjonariusze celno-skarbowi, którzy zdecydują się przejść na emeryturę "po 15 latach dostają jedynie 40 proc. podstawy wymiaru". Dziennikarze tabloidu ustalili, że Rzeczkowska przeszła na emeryturę w lipcu ubiegłego roku, jej świadczenie wynosi około 4800 zł brutto miesięcznie.

Poza wypłacaną jej emeryturą Rzeczkowska wykazała w swoim oświadczeniu majątkowym za ubiegły rok 15 tysięcy złotych wypłaconych jej w ramach programu 500 plus, a także wynagrodzenie za pracę w ministerstwie finansów, które w ostatnim roku wyniosło łącznie 375 tysięcy 28,83 zł.

Premier Mateusz Morawiecki, Magdalena Rzeczkowska/YouTube @Janusz Jaskółka
Premier Mateusz Morawiecki, Magdalena Rzeczkowska/YouTube @Janusz Jaskółka
Premier Mateusz Morawiecki, Magdalena Rzeczkowska/YouTube @Janusz Jaskółka

Spodziewaliście się tego?

To też może cię zainteresować: Justyna Kowalczyk-Tekieli podzieliła się wyjątkowym nagraniem. W tle poruszające słowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wojciech Glanc podzielił się niepokojącą wizją dotyczącą przyszłości. Jasnowidz nie ma wątpliwości, że to nadejdzie jesienią

O tym się mówi: Odwiedzili mogiłę 8-letniego Kamilka z Częstochowy. Nie mogli uwierzyć w to, co zastali na miejscu