Jak przypomina portal "Super Express", 18 maja media obiegła informacja o śmierci Kacpra Tekieli. Alpinista zginął w czasie zejścia z jednego z alpejskich czterotysięczników. Jeden z przyjaciół Tekieli postanowił przedstawić nieznane do tej pory informacje na temat jego wyprawy w szwajcarskie Alpy. Kilka dni przed śmiercią miał z nim rozmawiać o niebezpieczeństwie.

Jak grom z jasnego nieba

Nikt, kto znał Kacpra Tekieli, nie spodziewał się, że tak szybko przyjdzie im go pożegnać. W czwartek 18 maja potwierdzono śmierć alpinisty, który zginął dzień wcześniej w trakcie zejścia ze szczyty Jungfrau. Był to kolejny z czterotysięczników, który udało się zdobyć mężowi Justyny Kowalczyk.

W ambitnym planie Tekieli było zdobycie wszystkich alpejskich czterotysięczników. W spełnieniu tego marzenia alpinistę wspierała jego żona, która wspólnie z nim i ich synkiem pojechała do Szwajcarii. To właśnie Justyna Kowalczyk-Tekieli miała zawiadomić służby, że stało się coś niepokojącego.

Przyjaciel Kacpra Tekieli mówi o rozmowie, jaką odbył z alpinistą. Rozmawiali o niebezpieczeństwie

Bartek Dobroch w rozmowie z "Polityką" zdradził, że był w stałym kontakcie z Kacprem Tekieli w trakcie jego alpejskiej wyprawy. Dziennikarz i autor książek poświęconych alpinizmowi zdradził, że z Kacprem rozmawiali o jego wyprawie na Bishorn (9 maja). W jej trakcie mąż Kowalczyk miał mu przekazać, że nie zdecydował się zdobyć dwóch sąsiednich szczytów, bo "było to zbyt niebezpieczne".

Dobroch podkreślił, że Tekieli był "mądrym, rozważnym facetem, umiejącym skalkulować ryzyko. Trudno zrozumieć, dlaczego zdecydował się iść na Jungfrau". Dziennikarz podkreślił, że w tamtych dniach w Alpach obowiązywał 3 stopień zagrożenia lawinowego.

Środowisko alpinistów podkreśla jednak, że Tekieli był doświadczonym wspinaczem i doskonale potrafił ocenić ryzyko.

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Wojciech Glanc zdradził, co czeka nas w najbliższych miesiącach. Czy będziemy mieli powody do zadowolenia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Doświadczeni ogrodnicy wskazują, jakich roślin unikać, żeby nie ściągnąć do ogrodu ślimaków. Co warto sadzić, żeby nie mieć tego problemu

O tym się mówi: Cyklon Dawid nadciąga nad Polskę. Przyniesie gwałtowne zjawiska pogodowe. IMGW wydaje alerty dla kilku województw