Jak przypomina portal "O2", ślimaki potrafią skutecznie uprzykrzyć życie ogrodników, zjadając uprawy. Część roślin sadzonych w naszych ogródkach przyciąga ślimaki. Warto wiedzieć, których roślin unikać, żeby nie ściągnąć na siebie plagi ślimaków.

Nieproszeni goście

Żaden ogrodnik nie cieszy się, widząc w swoim ogrodzie ślimaki. Kiedy się zadomowią na naszej działce, niełatwo jest się ich pozbyć. Niestety wiele roślin, jakie uprawiamy, działają na te bezkręgowcom niczym magnes.

Do roślin, które stanowią prawdziwy przysmak ślimaków, wymienić można nie tylko warzywa takie jak sałata, fasolka, papryka, czy słonecznik, ale także fiołki i aksamitki. Warzywa możemy posadzić na podwyższonych grządkach, które utrudnią szkodnikom dostęp do nich. Kwiatów lepiej unikać, a w ostateczności sadzić z dala od grządek.

Ślimaki/YouTube @Zielone Pogotowie
Ślimaki/YouTube @Zielone Pogotowie
Ślimaki/YouTube @Zielone Pogotowie

Te rośliny działają na ślimaki odstraszająco

Jeśli zależy nam na odstraszeniu ślimaków, warto postawić na rośliny, których smak lub zapach nie odpowiada tym bezkręgowcą. Szczególnie skutecznie zadziała czosnek, cebula i majeranek. Równie skutecznie odstrasza ślimaki lawenda oraz niezapominajki.

Warto sięgnąć także po rumianek, cząber, szałwię, gorczycę, a także macierzankę. Z rośliny tych można stworzyć swoiste ogrodzenie, które zagrodzi ślimakom dostęp do warzyw, które są ich prawdziwym przysmakiem.

Ślimaki/YouTube @Target Zadbany Ogród
Ślimaki/YouTube @Target Zadbany Ogród
Ślimaki/YouTube @Target Zadbany Ogród

Aby uniemożliwić ślimakom dostanie się na grządek i rabat, można usypać mierzące około 20 cm pasy, które wysypiemy piaskiem zmieszanym z popiołem. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku również żwir albo plewy jęczmienne.

A wy, jakie znacie skuteczne sposoby na walkę ze ślimakami?

To też może cię zainteresować: Nowe ustalenia w sprawie nagłego odejścia męża Justyny Kowalczyk. Informacje szwajcarskich mediów powalają na kolana. Głos zabrała agentka biegaczki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kościelne "cenniki" od dawna rozgrzewają internautów do czerwoności. Wyszło na jaw, ile trzeba zapłacić za mszę w intencji

O tym się mówi: Magda Gessler składa kondolencje Justynie Kowalczyk. Jej słowa poruszają