Jak przypomina portal "Super Express", Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Ostatnie tygodnie swojego życia Ojciec Święty zmagał się z poważnymi problemami ze zdrowiem. Choć wszyscy mieli nadzieję, że wydarzy się cud, nadeszła najgorsza z informacji. Papież na dwie godziny przed tym, jak jego serce ucichło na zawsze, zapadł w śpiączce. Wiadomo, jak wyglądały ostatnie chwile Jana Pawła II.

Jan Paweł II przez lata odczuwał skutki zamachu na swoje życie

Jan Paweł II przez lata odczuwał skutki zamachu, jaki przeprowadzono na jego życie 13 maja 1981 roku. W trakcie swojego trwającego 26 lat pontyfikatu odbył aż 100 zagranicznych pielgrzymek zagranicznych, które kosztowały go wiele energii. Po 2000 roku u papieża zaczęły pojawiać się coraz poważniejsze problemy z oddychaniem.

Do nagłego pogorszenia się stanu zdrowia Jana Pawła II doszło 1 lutego 2005 roku. Papież miał wyraźne problemy z oddychaniem i wysoką gorączkę. Przewieziono go do kliniki Gemelli, gdzie lekarze potwierdzili u niego grypę. Po dwóch tygodniach Papież Polak opuścił szpital, choć wszyscy mieli nadzieję, że najgorsze jest już za nim, problemy zdrowotne wróciły.

Jan Paweł II/YouTube @Dobry Film
Jan Paweł II/YouTube @Dobry Film
Jan Paweł II/YouTube @Dobry Film

Tak wyglądały ostatnie chwile Jana Pawła II

Po raz kolejny przewieziono go do szpitala, gdzie konieczne okazało się przeprowadzenie zabiegu tracheotomii. Kiedy stan Jana Pawła II nieco się poprawił, wrócił do Watykanu. Wierni mieli okazję zobaczyć go jeszcze w oknie, z którego pobłogosławił ich po niedzielnej modlitwie Anioł Pański. Już wtedy papież nie był w stanie nic powiedzieć.

Kolejne pogorszenia zdrowia nastąpiło 31 marca 2005 roku. U papieża doszło do rozwinięcia się infekcji dróg moczowych, którym towarzyszyły objawy zapaści sercowo-naczyniowej. Miały temu towarzyszyć dreszcze, które świadczyły o rozwoju wstrząsu septycznego. Jan Paweł II odmówił przewiezienia go do szpitala.

Jan Paweł II/YouTube @Dobry Film
Jan Paweł II/YouTube @Dobry Film
Jan Paweł II/YouTube @Dobry Film

Portal "Alteia" donosi, że jeszcze rankiem 2 kwietnia papież był przytomny. Jego współpracownicy po raz kolejny zaproponowali mu przewiezienie do szpitala, on jednak miał odmówić, prosząc, aby "pozwolono mu odejść do Domu Ojca". Po godzinie 19 papież stracił przytomność, zapadając w śpiączkę. O 21:37 jego serce na zawsze się zatrzymało.

Pamiętacie dzień śmierci Jana Pawła II?

To też może cię zainteresować: Tajemnicza sytuacja z ciałem matki Jana Pawła II. Co tak naprawdę się stało

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Moja teściowa jest w ciąży. Ma już 50 lat. Jestem przeciwna tej ciąży

O tym się mówi: Elżbieta Jaworowicz pozwoliła sobie na ocenę Jolanty Kwaśniewskiej. Co dziennikarka miała do powiedzenia na temat byłej pierwszej damy