Jak podaje portal "Super Express", rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że do polskich seniorów już niebawem trafią dwa listy. Ich wysyłka ma rozpocząć się już w kwietniu. Co znajdzie się w wiadomościach?

ZUS wyśle listy do seniorów

Rzecznik ZUS w rozmowie z "TVN24" poinformował, że seniorzy w kwietniu dostaną dwie wiadomości. Pierwsza z nich to decyzja waloryzacyjna, druga informacja o przyznaniu trzynastej emerytury. Jak dodał, ze względu na oszczędności oba pisma zostaną wysłane seniorom w jednym liście.

W decyzji waloryzacyjnej seniorzy zostaną poinformowani o tym, ile wynosi ich świadczenie po marcowej waloryzacji. W drugiej wiadomości otrzymają informację o wysokości wypłacanego im dodatku w postaci 13. emerytury. Listy trafią do 8 milionów seniorów pobierających z ZUS świadczenie rentowe lub emerytalne.

ZUS/YouTube @Wieści-24
ZUS/YouTube @Wieści-24
ZUS/YouTube @Wieści-24

Rekordowa waloryzacja

Ze względu na wysoką inflację, tegoroczna waloryzacja świadczeń będzie rekordowa. Wskaźnik waloryzacji wynosić będzie 14,8 proc. Rząd po raz kolejny zdecydował się na waloryzację kwotowo-procentową, dzięki której osoby z minimalną emeryturą dostaną dodatkowo 250 zł brutto. Świadczenia niższe od minimalnego, a także wyższe od niego będą waloryzowane procentowo.

Dzięki waloryzacji minimalnego świadczenia wyższa będzie kwota gwarantowanej trzynasta emerytury. W 2023 roku trzynaste świadczenie będzie wypłacane w kwocie 1588,44 zł brutto. Trzynastka wypłacana będzie wszystkim w takiej samej kwocie brutto, niezależnie od wysokości ich podstawowego świadczenia.

Seniorzy/ YouTube @Eska Info
Seniorzy/ YouTube @Eska Info
Seniorzy/ YouTube @Eska Info

Choć tegoroczna waloryzacja świadczeń, jest rekordowo wysoka, to ekonomiści wskazują, że zostanie ona zjedzona przez szalejącą inflację. Tylko w styczniu inflacja wynosiła 17,2 proc., porównując rok do roku.

Co sądzicie o tegorocznej waloryzacji?

To też może cię zainteresować: Sytuacja seniorów jest skrajnie trudna. Wielu przyszłych emerytów nie może nawet marzyć o zakończeniu aktywności zawodowej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czosnek może uratować storczyki. Ten sposób działa bezbłędnie

O tym się mówi: Od 1 marca zapłacimy więcej za leki. Podwyżkami objęto ponad 600 leków refundowanych