Jak informuje portal "O2", już w kwietniu bieżącego roku kontrolerzy pojawią się w domach Polaków. Konieczne będzie posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej naszej nieruchomości. Uzyskanie takiego certyfikatu wiąże się z opłatą. To jeszcze nie koniec. Polaków czekają kontrole. Poznajcie szczegóły!

Świadectwo charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest dokumentem, który ma pozwolić oszacować, ile energii zużywa dany budynek w ciągu roku. Bierze się tu pod uwagę zarówno energię niezbędną do ogrzania danej nieruchomości, jego wentylacji, ogrzewania wody użytkowej, czy chłodzenia.

Oszacowanie zużycia energii jest wskazówką dla potencjalnego nabywcy, jakie koszty będzie musiał ponieść. Posiadanie tego dokumentu jest obligatoryjne i zostało nałożone na nas znowelizowanymi przepisami ustawy o efektywności energetycznej, które wejdą w życie z dniem 28 kwietnia 2023 roku.

Płatne świadectwo

Wydanie certyfikatu energetycznej wiąże się dla właścicieli nieruchomości z kosztami. Dokument może mieć formę papierową lub cyfrową. Fakt posiadania dokumentu lub jego brak jest odnotowywany w akcie notarialnym. Brak dokumentu może wiązać się z karą grzywny.

Wydanie dokumentu w przypadku mieszkań to koszt od 150 do 200 zł. Właściciele domów zapłacą więcej od 300 do nawet 500 zł. Dokument jest ważny przez dekadę, chyba, że w tym czasie będziemy przeprowadzali remont, który wpłynie na zużycie energii. Mowa tu choćby o wymianie okien, wymianie źródeł ogrzewania, czy choćby dociepleniu budynku.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Obowiązkowe kontrole

Wspomniana nowelizacja przepisów wprowadza obowiązkowe kontrole systemów ogrzewania. Jak wskazuje portal "Interia" celem kontroli jest sprawdzenie efektywności energetycznej i źródła ciepła i dostosowania jej do potrzeb użytkowych domowników".

Kontrole mają charakter obowiązkowy, co oznacza, że nie uda nam się ich uniknąć. Kontrola będzie mieć charakter jednorazowy, o ile nie zmieni się charakter energetyczny budynku.

Kontrola, urzędnik/YouTube @Lubię Małopolskę
Kontrola, urzędnik/YouTube @Lubię Małopolskę
Kontrola, urzędnik/YouTube @Lubię Małopolskę

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Andrzej Grabowski opowiedział o zaskakującej rozmowie z jednym z duchownych. Nie spodziewał się takiej reakcji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Majka Jeżowska zdradziła, jaką emeryturę wypłaca jej ZUS. "Byłam zawsze niezależną, samozatrudniającą się osobą i mam, co mam"

O tym się mówi: Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski po raz kolejny zostali zapytani o ślub. Ich reakcja jest dość wymowna