Jak przypomina portal "Interia", ruszają kontrole w domach Polaków. Wszystko na mocy przepisów ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo Budowlane. W trakcie kontroli badana będzie wydajność oraz bezpieczeństwo systemów ogrzewania budynku, a także ich zgodność z obowiązującymi normami i przepisami. Kiedy należy spodziewać się pojawienia się kontrolerów?

Wymagany dokument

Z dniem 28 kwietnia bieżącego roku w życie wejdą przepisy zawarte w ustawie z dnia 7 października 2022 o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z regulacjami w nich zawartymi każdy budynek musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej.

Zobowiązani do jego posiadania są właściciele nieruchomości, którzy mają w planach sprzedaż domu lub mieszkania. Co ważne, wydanie dokumentu nie jest darmowe, a za jego wydanie odpowiedzialny jest tzw. audytor energetyczny.

Będa kontrole/Youtube @Mellisa Sparks
Będa kontrole/Youtube @Mellisa Sparks
Będa kontrole/Youtube @Mellisa Sparks

Dzięki informacjom zawartym w dokumencie możliwe jest oszacowanie rocznego zapotrzebowania danego obiektu na energię. Świadectwo zachowuje swoją ważność przez 10 lat od momentu jego wystawienia. Po upływie tego czasu obowiązkowe jest ponowne wystąpienie o wydanie świadectwa charakterystyki energetycznej.

Kontrole w domach Polaków - kiedy ruszą?

Przepisy poza wprowadzeniem świadectwa charakterystyki energetycznej przewidują kontrole w domach Polaków. Mają one ruszyć po tym, jak dotyczące ich regulacje, wejdą w życie. Podczas kontroli ocenie podlegać mają stan techniczny ogrzewania, a także efektywność energetyczna znajdujących się na posesji źródeł ciepła.

Po kontroli sporządzany jest protokół. Kontrola może zostać powtórzona, jeśli dojdzie do wymiany źródeł energii.

Kontrola/YouTube @BaskaTiVi
Kontrola/YouTube @BaskaTiVi
Kontrola/YouTube @BaskaTiVi

Co sądzicie o nowych regulacjach i kontrolach?

To też może cię zainteresować: Dodatek mieszkaniowy. Kto może skorzystać ze wsparcia w opłacie czynszu. Jake kryteria należy spełnić

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krzysztof Jackowski z kolejną wizją. Tym razem nawiązuje do przepowiedni znanego wieszcza. O czym mowa

O tym się mówi: Antek Królikowski tłumaczy się z zatrzymania przez policję. Wydał w sprawie oficjalne oświadczenie