Jak podaje portal "Interia", bezwarunkowy dochód podstawowy to jeden z pomysłów, na którego przetestowanie decyduje się coraz więcej państw na świecie. Coraz częściej mówi się o nim również w Polsce. Dochód ten, miałby pozwolić na zaspokojenie podstawowych potrzeb i przysługiwałby każdemu, także seniorów.

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy?

Bezwarunkowy dochód podstawowy to rozwiązanie, które coraz częściej brane jest pod uwagę. Miałoby przynieść korzyści nie tylko dla obywateli, ale także zmniejszyć mocno rozbudowaną biurokrację. Pobierającym bezwarunkowy dochód, miałby on pozwolić na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb.

Każdy obywatel dostawałby dokładnie taką samą kwotę, a przy jej przyznawaniu nie byłoby żadnych kryteriów. Jedynym wymogiem byłoby jedynie obywatelstwo danego kraju, który zdecyduje się na wprowadzenie tego rozwiązania.

Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube

Testy w tym zakresie prowadzone były w Wielkiej Brytanii, Francji, Finlandii oraz we Włoszech. W trzech ostatnich wymienionych krajach, bezwarunkowy dochód mógłby zostać wprowadzony już teraz. Testy prowadzą również Niemcy.

Testy w Polsce

O próbach wprowadzenia takiego rozwiązania w Polsce mówiło się już jakiś czas temu. Niestety na drodze do jego wprowadzenia stanęła najpierw pandemia koronawirusa, a potem kryzys gospoadrczy i wysoka inflacja. Warto zaznaczyć, że nie porzucono planu przetestowania rozwiązania w niektórych gminach. Już niebawem ich mieszkańcy dostaną 1300 złotych.

Testy mają objąć część województwa warmińsko-mazurskiego. Jeśli w trakcie testu potwierdzą się założenia, to kolejnym krokiem byłoby wprowadzenie rozwiązania w najbiedniejszych gminach, a potem w całym kraju.

Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Właściciele nieruchomości muszą się liczyć ze sporym wydatkiem. Może on sięgnąć nawet 800 złotych

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Pracuję za granicą już wiele lat. Kiedy wróciłam do domu, byłam mocno zaskoczona. Moja córka zrujnowała wszystko

O tym się mówi: