Jak informuje portal "Interia", niebawem w życie wejdzie konieczność posiadania przez właścicieli nieruchomości świadectwa energetycznego. Obowiązek ten ma wejść w życie już od kwietnia tego roku. Wyrobienie certyfikatu kosztować będzie nawet 800 złotych. Kto będzie musiał go posiadać? Co grozi za jego brak?

Ważne zmiany

Zmiany w obecnie obowiązujących przepisach wejdą w życie 28 kwietnia bieżącego roku. Właściciele nieruchomości będą zobligowani do posiadania świadectwa energetycznego. Dokument ten będzie opisywał jakie zapotrzebowanie na energię ma dana nieruchomość. Odnosi się to zarówno do kwestii ogrzewania budynku, wody, a także wentylacji i oświetlenia.

Świadectwo to pozwala na oszacowanie zapotrzebowania energetycznego w ciągu całego roku i planowanie wydatków z tym związanych. Co ważne, nie na wszystkich ciąży obowiązek posiadania takiego rodzaju dokumentów. Na kim ciąży ten obowiązek.

Dom/YouTube @Biznes od Początku
Dom/YouTube @Biznes od Początku
Dom/YouTube @Biznes od Początku

Kto musi wyrobić certyfikat?

Osoby, które powstały po 2009 roku nie muszą wyrabiać dokumentu, bo po prostu już go mają. Został on dołączony do zawiadomienia o ukończeniu budowy. Obecnie uchwalone regulacje prawne rozciągają obowiązek posiadania certyfikatu na osoby, które wybudowały swoje nieruchomości przed 2009 rokiem.

Wyrobienie dokumentu możliwe jest u projektantów lub osoby dysponującej uprawnieniami budowlanymi i są w stanie "przeprowadzić operat energetyczny". Cena wydania certyfikatu uzależniona jest od wielu czynników. Wpływa na nią bryła budynku, jego powierzchnia, a także cel, do jakiego został wzniesiony. Znaczenie ma także miejscowość.

W mniejszych miejscowościach koszt wyrobienia dokumentu wynosi od 400 do 500 złotych. W stolicy i innych dużych miastach może on sięgać nawet 800 złotych. Właściciele nieruchomości o dużej powierzchni muszą się liczyć z wydatkiem rzędu 1000 złotych.

Pieniądze/YouTube @DDA Beczka
Pieniądze/YouTube @DDA Beczka
Pieniądze/YouTube @DDA Beczka

Nie jeden raz

Okazuje się, że świadectwo energetyczne nie jest wydawane raz na zawsze. Powinniśmy o nie wystąpić za każdym razem, kiedy przeprowadzamy w domu remont, istotnie wpływający na zużycie energii. Jednak nie tylko wtedy.

Dokument ma datę ważności i wydawane jest raz na 10 lat. Po upływie tego terminu niezbędne jest wystąpienie po raz kolejny o jego wydanie.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski pokazali, jak spędzają wspólnie czas. Fani mocno podzieleni

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Mężczyzna znalazł się po drugiej stronie. Ze szczegółami opisał, co ukazało się przed jego oczami, kiedy jego serce przestało bić

O tym się mówi: Patrycja Markowska zdradziła, jak czuje się jej ojcie. Jej słowa nie napawają szczególnym optymizmem