Jak przypomina portal "Wirtualna Polska", w kwietniu tego roku na konta seniorów wpłynie dodatek w postaci 13. emerytury. Wielu seniorów z niecierpliwością czeka na zastrzyk gotówki, który przynajmniej na chwilę złagodzi negatywne skutki wysokiej inflacji. Wiele wskazuje na to, że kwota wypłaconego dodatku będzie niższa aż o 200 złotych. Z jakiego powodu?

Trzynastka będzie niższa nawet o 200 złotych

W piątkowym wydaniu dziennika "Fakt" możemy przeczytać, że jeśli Ministerstwo Finansów nie zdecyduje się wydać nowego rozporządzenia, zarówno od trzynastej, jak i czternastej emerytury będzie odprowadzany podatek.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku na mocy wydanego przez resort finansów rozporządzenia, od trzynastej emerytury państwo nie pobierało zaliczki na podatek. Zapisy tamtego rozporządzenia obowiązywały jednak tylko w 2022 roku i jeśli rząd nie zdecyduje się wprowadzić nowego rozporządzenia, seniorzy dostaną trzynastkę niższą o podatek.

Artur Soboń wskazał, że resort nie pracuje nad wprowadzeniem takiego rozwiązania, jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Dodał również, że zwolnienie z podatku trzynastki i czternastki w ubiegłym roku miało związek z Polskim Ładem.

Pieniądze/YouTube @Słodka Ada
Pieniądze/YouTube @Słodka Ada
Pieniądze/YouTube @Słodka Ada

Trzynastka równa dla wszystkich?

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, trzynasta emerytura przysługuje wszystkim seniorom w takiej samej kwocie, niezależnie od wysokości pobieranego przez nich świadczenia. W tym roku ma ona wynieść 1588 złotych brutto. I o ile wszyscy seniorzy trzynastą emeryturę brutto dostaną w takiej samej wysokości, kwota netto może się u nich różnić.

Podatku nie muszą się obawiać ci seniorzy, którzy pobierają najniższe świadczenia. "Fakt" wyliczył, że dotyczy to osób, których emerytury nie przekraczają kwoty 794 zł brutto. W przypadku osób, które otrzymują wyższe świadczenie, podatek będzie potrącany. W konsekwencji seniorzy dostaną około 190 złotych mniej.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Myślicie, że rząd zdecyduje się zwolnić dodatki dla seniorów z podatku?

To też może cię zainteresować: Politycy domagają się zmian w spowiedzi świętej dzieci. Czy czekają nas rewolucyjne zmiany

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krzysztof Jackowski nie ma dla nas dobrych wiadomości. Marzec nie przyniesie ze sobą nic dobrego

O tym się mówi: Internauci nie mają wątpliwości, że Maryla Rodowicz poniżyła Beatę Kozidrak. Jej słowa jasno na to wskazują