Jak podaje portal "O2", wielkimi krokami zbliża się Tłusty Czwartek. Jest to ulubione święto wszystkich, którzy uwielbiają pączki i inne słodkie łakocie kojarzące się z tym świętem. Skąd wzięła się ta wyjątkowa tradycja? Kiedy w 2023 roku wypada Tłusty Czwartek i jakich cen pączków możemy się spodziewać?

Przed nami Tłusty Czwartek

Tłusty Czwartek poprzedza Środę Popielcową rozpoczynającą okres Wielkiego Postu. Niegdyś funkcjonował pod nazwą ostatków czy mięsopustem. Tradycja ta sięga jeszcze czasów przedchrześcijańskich, kiedy na wystawnych ucztach podawano mięso, wino i pączki. Te jednak różniły się od ich słodkich odpowiedników, jakimi zajadamy się dziś.

Dawne pączki robione były z ciasta chlebowego, który nadziewany był mięsem lub słoniną. W XVII wieku coraz częściej zaczęto przygotowywać pączki ze znacznie lżejszego ciasta drożdżowego. To właśnie drożdżowe pączki z nadzieniem z różanej konfitury królują teraz na tłustoczwartkowych stołach.

Wśród pączkowych nadzień każdy znajdzie coś dla siebie. W cukierniach znajdziemy pączki z konfiturą różaną, powidłem śliwkowym, marmoladami, masą budyniową, czekoladą, serkiem i innymi dodatkami.

Pączki/YouTube @Orchideli
Pączki/YouTube @Orchideli
Pączki/YouTube @Orchideli

Kiedy wypada Tłusty Czwartek w 2023 roku?

Tłusty Czwartek, z racji tego, że Święta Wielkanocne są świętem ruchomym, może przypadać między 29 stycznia a 4 marca. W tym roku przypada on 16 lutego. Niestety musimy przyszykować się na to, że za tłustoczwartkowe rarytasy zapłacimy teraz więcej niż w poprzednich latach.

W większych miastach średnia cena pączka będzie oscylowała w granicach 5 zł za sztukę. Nieco taniej będzie w mniejszych miejscowościach. Droższe będą pączki kupowane w cukierniach, tańsze z kolei wyroby oferowane w dyskontach.

Pączki/YouTube @iTV Kielce
Pączki/YouTube @iTV Kielce
Pączki/YouTube @iTV Kielce

Na większy wydatek muszą się przygotować fani pączków od Magdy Gessler. Jedna sztuka kosztuje tu 18 złotych, to o 3 złote więcej niż w ubiegłym roku.

A wy, planujecie oszczędzić na tłustoczwartkowych pączkach, czy nie?

To też może cię zainteresować: 15-letnia tancerka na wózku inwalidzkim zachwyca widzów w najbardziej znanym talent show na świecie. Jakie ma plany na przyszłość

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Paulina Smaszcz opowiedziała o ogromnej stracie, jakiej doświadczyła. Zdradziła wszystko mówiąc o zawiadomieniu złożonym przez Kurzajewskiego na policji

O tym się mówi: Klaudia El Dursi z odważnym wyznaniem. Blanka Lipińska doczekała się kosza z jej strony. Nie była w stanie przyjąć intratnej pozycji popularnej pisarki