Jak podaje portal "Interia", od lat smog jest bardzo poważnym problemem w naszym kraju. Aura w ostatnim czasie sprawiała, że zanieczyszczenia nie utrzymywały się w powietrzu szczególnie długo. Opady deszczu, śniegu, a także porywy wiatru sprawiały, że smog nam nie dokuczał. Niestety nadchodzące prognozy nie są już tak optymistyczne. Gdzie będzie najgorsza jakość powietrza.

Smog będzie nam dokuczać

Specjaliści przestrzegają, że w najbliższych dniach smog stanie się wyjątkowo dotkliwym problemem. Nad nasz kraj nadciągnie "toksyczna kurtyna". Szczególnie dotkliwe pogorszenie jakości powietrza odczują mieszkańcy województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Zła jakość powietrza da o sobie znać już w środę 25 stycznia. To właśnie tego dnia stężenie pyłu zawieszone PM10 będzie oscylować w granicach 100-150 μg/m sześciennych. W pozostałych województwach jakość powietrza pogorszy się znacząco już w najbliższych dniach.

Komin, smog/YouTube @cieploludek
Komin, smog/YouTube @cieploludek
Komin, smog/YouTube @cieploludek

Wszystko przez antycyklon

Wszystkiemu winien będzie potężny wyż zlokalizowany nad Europą. Towarzyszyć będzie mu gęsta mgła i duża wilgotność, co będzie sprzyjało smogowi. Antycyklon Beata spowoduje też gwałtowny wzrost ciśnienia, co może powodować u osób wrażliwych na biomet, pogorszone samopoczucie.

Smog stanowi poważny problem w Polsce od wielu lat. Często polskie miasta widnieją na szczycie listy najbardziej zanieczyszczonych miast nie tylko w europejskich, ale i światowych rankingach.

Kiedy się to zmieni?

Portal "Fani pogody" wskazuje, że sytuacja pogodowa ulegnie zmianie w ostatnich dniach stycznia. Wtedy w nasz kraj mają uderzyć "nurkujące niże z północnego-zachodu i północy". Towarzyszyć będą im nie tylko intensywne opady śniegu, ale także silne podmuchy wiatru, który może przekroczyć 100 km/h.

Wiatr pozwoli poprawić sytuację związaną ze smogiem.

Odczuwacie pogorszenie się jakości powietrza?

To też może cię zainteresować: Menadżer Krzysztofa Krawczyka złożył zaskakującą propozycję uczestnikowi "The Voice Senior". Czego dotyczy oferta

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wróżka Aida podzieliła się niezwykle ważnym przesłaniem. Na tym powinien skoncentrować się każdy z nas

O tym się mówi: Sprawą malutkiej Madzi z Sosnowca żyła cała Polska. Wszyscy mieli nadzieję na szczęśliwy finał poszukiwań. Od tych koszmarnych wydarzeń minęło 11 lat