Jak podaje portal "Super Express", komornicy dostaną nowe narzędzie, które pozwoli im skuteczniej egzekwować należności od dłużników. Wszystko za sprawą serwisu e-Urząd Skarbowy, który automatyzuje dokonywanie zajęć nadpłat i zwrotów, a także obsługę tych zajęć w skarbówce. Przedstawiciele resortu finansów przekonują, że te zmiany pozwolą zdecydowanie skuteczniej egzekwować należności.

Komornicy łatwiej odzyskają długi

W ramach serwisu e-Urząd Skarbowy udostępniono nowe narzędzia, z których mogą korzystać komornicy. Jak wskazuje portal "Super Express" zmiany te, polegają na "przyjmowaniu zawiadomień o zajęciu wierzytelności, ich aktualizacji lub uchyleniu, a także wymianie korespondencji związanej z prowadzonymi postępowaniami egzekucyjnymi pomiędzy komornikami sądowymi i urzędami skarbowymi".

Resort finansów umożliwił w ten sposób szybsze i prostsze komunikowanie się między serwisami i wymienianie ważnych danych. Ma to usprawnić proces ściągania należności, a tych Polacy mają sporo.

Komornik/YouTube @Witek Muzyk Ulicy OFFICIAL
Komornik/YouTube @Witek Muzyk Ulicy OFFICIAL
Komornik/YouTube @Witek Muzyk Ulicy OFFICIAL

Polacy mocno zadłużeni

Z danych przedstawionych przez Krajowy Rejestr Długów (dalej KRD) wynika, że średnie zadłużenie w przeliczeniu na jednego konsumenta przekracza ponad 18,5 tysiąca zł. Na ten moment zadłużenie dotyczy 2,4 miliona Polaków. Są to długi powstałe w wyniku nieopłacenia rachunków za media (gaz, prąd, woda, mieszkanie), a także niespłacanie zaciągniętych pożyczek.

KRD wskazuje, że zaległości z tego tytułu tylko w 3 miesiącach ubiegłego roku zwiększyły się o 800 mln zł. Trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę szalejącą inflację i drastyczny wzrost rat kredytów, czy opłat.

Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin

A wy, co sądzicie o wprowadzonych zmianach?

To też może cię zainteresować: Poruszające sceny w programie "The Voice Senior". Maryla Rodowicz nie była w stanie powstrzymać łez. Wróciły trudne wspomnienia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Duchowny nie przyjął datku w czasie kolędy. Co na to odwiedzany wierny

O tym się mówi: Te banknoty straciły już ważność. Nie zapłacimy nimi w sklepie. W sprawie wydano oficjalny komunikat