Jak podaje portal "O2", niebawem do seniorów trafią dodatkowe pieniądze, które w dobie szalejącej inflacji z pewnością przydadzą się każdemu renciście i emerytowi. Pierwsze pieniądze trafią do seniorów w marcu, kolejne wpłyną na ich konta w kwietniu. Poznajcie szczegóły!

Inflacja daje się we znaki seniorom

Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Skarbowy wynika, że w 2022 roku inflacja w gospodarstwach emeryckich wynosiła aż 14,8 procent. Nie przywołujemy tego wskaźnika bez powodu. Jest on wykorzystywany przy obliczaniu waloryzacji świadczeń. Drugim z ważnych wskaźników jest realny wzrost średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Zdaniem dziennikarzy "Super Expressu", "w rzeczywistości realnego wzrostu płac nie ma". Jeśli przyjąć to za stan faktyczny - a wiele na to wskazuje - wówczas wskaźnik waloryzacji wyniósłby wspomniane 14,8 procent. Tymczasem rząd założył w projekcie budżetu, że wskaźnik ten osiągnie wartość 13,8 procent.

Pieniądze/YouTube @DDA Beczka
Pieniądze/YouTube @DDA Beczka
Pieniądze/YouTube @DDA Beczka

Waloryzacja świadczeń i dodatków

Waloryzacji podlegają zarówno renty i emerytury, jak i niektóre dodatku. Przy wskaźniku waloryzacji 14,8 proc. dodatek kombatancki wzrósłby o około 38 zł. O ponad 35 zł wzrósłby dodatek pielęgnacyjny. Dodatek do renty inwalidy wojennego wzrósłby o 145,31 zł. Dodatek za tajne nauczanie wzrósłby o 37,95 zł.

Emeryci pobierający obecnie świadczenie w kwocie 800 złotych brutto mogliby liczyć na dodatkowe 107,34 zł miesięcznie. Seniorzy otrzymujący teraz emeryturę w kwocie 1100 zł brutto zyskają w marcu nawet 148,15 zł netto. Dla osób pobierających świadczenie w kwocie 1500 zł brutto podwyżka wynosiłaby 227,50 zł.

Trzynastka już w kwietniu

Po marcowej waloryzacji świadczeń, w kwietniu przyjdzie czas na wypłatę trzynastej emerytury. Dodatek będzie wypłacany wszystkim seniorom, niezależnie od wysokości ich świadczeń. Nie obowiązuje tu kryterium dochodowe, co oznacza, że wszyscy dostaną trzynastkę w takiej samej kwocie.

W kwietniu 2023 roku na konta seniorów trafi świadczenie wynoszące 1588,44 zł brutto. Na rękę emeryci i renciści otrzymają 1445,48 zł. Zostanie ona wypłacona wraz z kwietniowym świadczeniem.

Pieniądze/Youtube @ESKA INFO
Pieniądze/Youtube @ESKA INFO
Pieniądze/Youtube @ESKA INFO

Myślicie, że rekordowa waloryzacja pozwoli choć trochę odetchnąć seniorom?

To też może cię zainteresować: Wyniki oglądalności nie pozostawiają złudzeń. Czy to Kasia Cichopek, czy Małgorzata Roznek przyciągają więcej widzów

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Duchowny nie przyjął datku w czasie kolędy. Co na to odwiedzany wierny

O tym się mówi: Na fanów Witolda Paszta czeka nie lada gratka. Członkowie zespołu VOX potwierdzili