Jak podaje portal "Wirtualna Polska", jednym z nowszych świadczeń, którego wprowadzenie postulują Polacy, jest program 500 plus dla małżeństw. O pieniądze będą mogli się starać ci małżonkowie, który spełniają określone warunki. O jakich warunkach mowa?

Projekt programu "Małżeństwo plus"

Do Sejmu trafił projekt obywatleski wprowadzający świadczenie 500 plus dla małżeństw. Jeśli posłowie nie zdecydują się go odrzucić, będzie on procedowany w sejmowych komisjach, a następnie w Sejmie.

Postulujący wprowadzenie świadczenia wskazują, że 13. i 14. emerytura nie są dla polskich seniorów wystarczającym wsparciem. Dodatkowym wsparciem dla seniorów miałoby być świadczenie małżeństwo plus. Przysługiwałoby ono tym parom, które mogą pochwalić się stażem małżeńskim przekraczającym 5 dekad.

Banknot 500 zł/ screen YT
Banknot 500 zł/ YouTube @NBP
Banknot 500 zł/ YouTube @NBP

Statystyki nie kłamią

Dane Głównego Urzędu Skarbowego są nieubłagane. W ostatnich latach spada ilość zawieranych małżeństw. W ubiegłym roku zawarto ich 145 tysięcy, co jest najniższym wynikiem na przestrzeni ostatnich trzech dekad.

Przy spadku liczby zawieranych małżeństw, rośnie liczba rozwodów. Tylko w drugiej połowie ubiegłego roku do sądu trafiło aż 38 662 tysięcy wniosków o zakończenie małżeństwa. Choć wnioskodawcom wspomnianego projektu zależy na finansowym wsparciu małżeństw o najdłuższym stażu, to część osób wskazuje, że może stać się też zachętom do pozostania razem.

Ślub/YouTube @Początek wieczności
Ślub/YouTube @Początek wieczności
Ślub/YouTube @Początek wieczności

Myślicie, że faktycznie 500 plus dla małżeństw mogłoby zmniejszyć ilość rozwodów? Co sądzicie o pomyśle wprowadzenia tego rodzaju świadczeniu?

To też może cię zainteresować: Król Karol III nie może liczyć na taryfę ulgową. Stał się celem kolejnego paskudnego incydentu. Do akcji musiała wkroczyć policjanci

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Joanna Kurska została wezwana na dywanik. Czy to koniec jej przygody z "Pytaniem na śniadanie". Wszystko przez nową pracę Jacka Kurskiego

O tym się mówi: Dobre wieści płyną ze skoczni w niemieckim Titisee-Neustad. Dawid Kubacki znów okazał się najlepszy. Co z pozostałymi reprezentantami naszego kraju