Jak podaje portal "Wirtualna Polska", sieradzka jednostka Wojskowego Centrum Rekrutacji wysłała wezwania na ćwiczenia. Informacja ta wywołała w sieci ogromne poruszenie. Coraz więcej osób obawia się, że stanie się to powszechną praktyką i oni także dostaną podobne wezwanie. Pojawiło się oficjalne stanowisko w sprawie. Czy Polacy mają powody do obaw?

Wezwania na ćwiczenia

Mężczyzna, który nagłośnił sprawę, zdradził, że został wezwany do Centrum Rekrutacji, gdzie się stawił. Na miejscu usłyszał, że będzie musiał wziąć udział w ćwiczeniach wojskowych, które rozpoczną się 27 marca 2023 roku i potrwają łącznie przez kolejne 33 dni.

Wezwany mężczyzna relacjonuje, że powiedziano mu, że wezwanie umożliwia nowa ustawa o obronie ojczyzny. Ćwiczenia te, są obowiązkowe, a jedynymi osobami, które są z nich zwolnione, są osoby posiadające kategorię D lub E, a także osoby, które mają inne przeciwskazania zdrowotne.

Żołnierze/YouTube @Łódzki Urząd Wojewódzki Łódź
Żołnierze/YouTube @Łódzki Urząd Wojewódzki Łódź
Żołnierze/YouTube @Łódzki Urząd Wojewódzki Łódź

Wezwany na ćwiczenie stwierdził, że nie przeprowadzono żadnych badań i poinformowano go, że po ćwiczeniach złoży przysięgę wojskową. Mężczyzna podkreślił również, że jedyny kontakt, jaki miał do tej pory z wojskiem, to wizyta w Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Nie krył oburzenia faktem, że nikt nie był w stanie przybliżyć mu żadnych szczegółów, bo nikt nie wie, jak to ma wyglądać.

Przypadek zgodny z ustawą

Głos w sprawie wezwanego na ćwiczenia mężczyzny zabrała rzeczniczka prasowa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Justyna Balik. W rozmowie z "Wirtualną Polską" powiedziała, że "system prawidłowo wygenerował wezwanie. Ten przypadek jest zgodny z ustawą o obronie ojczyzny".

Podkreśliła, że każda osoba ma 14. dni na odwołanie się od decyzji o powołaniu. W 2023 roku udział w ćwiczeniach może wziąć nawet 200 tysięcy Polaków. Mają one dotyczyć tych osób, które są żołnierzami rezerwy.

Żołnierze/YouTube @Łódzki Urząd Wojewódzki Łódź
Żołnierze/YouTube @Łódzki Urząd Wojewódzki Łódź
Żołnierze/YouTube @Łódzki Urząd Wojewódzki Łódź

Co sądzicie o tych zmianach?

To też może cię zainteresować: Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz mierzą się z tymi plotkami od lat. Kto kogo zdradza i ich właściwie łączy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Pod żadnym pozorem nie śpij naprzeciwko drzwi. Dlaczego to takie ważne

O tym się mówi: Zapadła decyzja sądu. Senior straci dorobek trzech ostatnich dekad. O co dokładnie chodzi