Jak przypomina portal "Witualna Polska", wraz z okresem okołoświątecznym rozpoczynają się wizyty duszpasterskie, potocznie określane "kolędą". Wielu wiernych w trakcie takiej wizyty składa w kopercie ofiarę, która - przynajmniej w założeniu - ma charakter dobrowolny. Dowolna jest także wysokość samego datku, choć i tu zaznaczamy, że nie w każdej parafii. Ile wierni dadzą w tym roku w kopercie?

Kolęda 2022

Wizyty duszpasterskie w świetle prawa kanonicznego mają dać duchownym posługującym w danej parafii okazję do tego, żeby poznać swoich parafian. W trakcie kolędy, księża nie tylko błogosławią domy i ich mieszkańców, ale także rozmawiają z nimi o troskach, jakie im doskwierają, nie tylko w kontekście samej wiary.

Wielu wiernych w trakcie kolędy składa na ręce duchownego ofiary. W założeniu mają one charakter dobrowolny, jednak zdarza się, że niektórzy duchowni narzucają nie tylko koniecznośc złożenia ofiary, ale także jej wysokość. Warto jednak pamiętać, że ofiara powinna być dobrowolna, a jej wysokość zależeć od uznania i możliwości danej osoby.

Kolęda/YouTube @tvimprium
Kolęda/YouTube @tvimprium
Kolęda/YouTube @tvimprium

Takie ofiary składają wierni

Wierni, którzy decydują się przyjąć księdza po kolędzie, jeśli decydowali się na przyjęcie księdza i złożenie ofiary, wkładali do koperty od 50 do 100 zł. W niektórych wypadkach była to mniejsza, w innych większa kwota.

Z badania, jakie przeprowadziła w 2020 roku "Wirtualna Polska" wynikało, że zaledwie 10 proc. ankietowanych nie zdecydowało się na zlożenie ofiary w czasie kolędy. Warto przypomnieć, że w ostatnich dwóch latach kolęda odbywała się w nieco innym trybie, co miało związek z epidemią koronawirusa.

Kolęda/YouTube @Bobola TV
Kolęda/YouTube @Bobola TV
Kolęda/YouTube @Bobola TV

Czy szalejąca inflacja wpłynie na wysokość składanych w tym roku ofiar? Jak to będzie w waszym przypadku?

To też może cię zainteresować: Tomasz Stockinger zdecydował się oddać męmę do domu opieki. Dlaczego podjął taką decyzję

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Gdy zostawił mnie mąż z maleńką córeczką, jego matka przyszła do mnie. Jej propozycja zaskoczyła mnie

O tym się mówi: Aleksandra Kwaśniewska zdradziła szczegóły współpracy z TVN. Nie jest tak, jak mogłoby się wydawać