Jak przypomina portal "Super Express", w tym roku doszło do zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. Aby móc oglądać programy w standardzie DVB-T2/HEVC, niezbędne jest posiadanie telewizora dostosowanego do niego lub skorzystanie ze specjalnego dekodera. Rząd przewidział dla Polaków wsparcie. W jakiej kwocie? Gdzie i do kiedy należy składać wnioski?

Zmiana standardu nadawania

Zmiana standardu nadawania w Polsce, następowała stopniowo i trwało od 28 marca do 27 czerwca. Dzięki standardowi DVB-T2/HEVC Polacy zyskali nie tylko możliwość oglądania starych kanałów w lepszej jakości, ale także większej ilości stacji.

Decyzją UKE, Telewizja Polska otrzymała zgodę na nadawnie w starym systemie dłużej niż pozostałe stacje. Bez wymiany telewizora lub zakupu dekodera, kanały TVP będą dostępne do 1 stycznia 2024 roku. Taka decyzja wzbudziła sporo kontrowersji. Sprzeciw wobec takiego rozstrzygnięcia wyraziły m.in. Polsat i TVN.

Dekoder DVB-T2 HEVC/YouTube @Banach
Dekoder DVB-T2 HEVC/YouTube @Banach
Dekoder DVB-T2 HEVC/YouTube @Banach

Dofinansowanie

Aby móc odbierać telewizję w nowym standardzie, niezbędne jest posiadanie dostosowanego do niego odbiornika. Niestety nie wszystkie telewizory są do tego przygotowane. W związku z tym, część Polaków stanęła przed koniecznością zakupu nowego odbiornika lub dekodera DVB-T2/HEVC.

Od 30 marca można skorzystać z dofinansowania na zakup dekodera lub telewizora. Do tego pierwszego możemy otrzymać 100 zł, do drugiego 250 zł. Z dofinansowania może skorzystać tylko jedna osoba z jednego gospodarstwa domowego. Mogą się o nie ubiegać te osoby, które nie są w stanie samodzielnie pokryć kosztu zakupu odbiornika.

Telewizor/YouTube @benchmarkpl
Telewizor/YouTube @benchmarkpl
Telewizor/YouTube @benchmarkpl

Można je składać we wszystkich urzędach pocztowych. Aby złożyć wniosek należy się udać do placówki, gdzie pracownik wypełni formularz na podstawie danych zawartych w dokumencie tożsamości wnioskodawcy. Wniosek wymaga podpisu osoby wnioskującej. Po jego złożeniu wygenerowany zostanie kod, który umożliwi skorzystanie z dofinansowania.

Listę sklepów, w których można zakupić dekoder lub telewizor z dofinansowanie, znajdziecie tutaj. Warto pamiętać, że kod traci ważność wraz z ostatnim dniem grudnia 2022 roku.

Skorzystaliście z dofinansowania?

To też może cię zainteresować: Beata Szydło zaskoczyła wszystkich. Ma nowy styl. Jak teraz wygląda

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Pyszne i pulchne ciasto z kapustą zrobisz w kilka minut. Ten przepis przyda się każdej zabieganej gospodyni domowej

O tym się mówi: Paulina Smaszcz oskarża Kurzajewskiego i Cichopek. Czy jej dzieci nie mogą przychodzić do ojca, kiedy jest tam Cichopek