Jak podaje portal "Next", już niebawem wejdą w życie zmiany w świadczeniu 500 plus dla seniora. Choć świadczenie będzie obowiązywało również w przyszłym roku, to wiele wskazuje na to, że będzie się to odbywało na nieco zmienionych zasadach. Zmianie ma ulec próg dochodowy, który po nowym roku będzie wynosił 2157,80 zł. Co to oznacza dla seniorów?

500 plus dla seniora

Część emerytów może skorzystać z dodatkowego wsparcia w ramach świadczenia 500 plus dla seniora. Aby móc pobierać środki z programu, należy wypełnić określone przez ustawodawcę warunki. Są to między innymi wspomniany próg dochodowy i stan zdrowia.

Choć nazwa wskazuje, że to świadczenie jest dedykowane osobom starszym, mogą z niego korzystać również młodsze osoby - powyżej 18. roku życia, o ile są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a fakt ten został potwierdzony odpowiednim orzeczeniem lekarskim.

Seniorzy/ YouTube @Telewizja Echo24
Seniorzy/ YouTube @Telewizja Echo24
Seniorzy/ YouTube @Telewizja Echo24

Kto może skorzystać z 500 plus dla seniora?

Seniorzy pobierający świadczenie ze środków publicznych, mogą skorzystać z dodatku o ile spełnią przewidziane prawem warunki. Poza wspomnianym orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, nie mogą również przekroczyć progu dochodowego. Na ten moment wynosi on 1896,13 zł brutto.

Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku próg dochodowy ulegnie poważnej zmianie i będzie wynosić 2157,80 zł brutto miesięcznie. Aby móc skorzystać ze świadczenia, należy złożyć odpowiedni wniosek. Co ważne, przyznanie 500 plus dla seniora, oznacza comiesięczną i dożywotnią wypłatę świadczenia.

Banknot 500 zł/ screen YT
Banknot 500 zł/ YouTube @NBP
Banknot 500 zł/ YouTube @NBP

Wniosek można złożyć zarówno stacjonarnie w placówce ZUS, bądź zrobić to drogą elektroniczną. Co ważne, wniosku nie trzeba składać osobiście. Może to za nas zrobić wskazana osoba.

Co sądzicie o wzroście progu dochodowego w przypadku świadczenia 500 plus?

To też może cię zainteresować: Zdjęcie sprawdzianu z religii wywołało w sieci burzę. Nauczycielka pokusiła się o krótki komentarz pod zadaniem

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Oczy wiele mówią o człowieku. Co skrywa ich kolor

O tym się mówi: Paulina Smaszcz po raz kolejny o Macieju Kurzajewskim. Te słowa zapamięta każdy