Jak podaje portal "Murator Dom", rząd zapowiada wsparcie dla osób, które ogrzewają swoje domy lub mieszkania za pomocą energii elektrycznej (wliczane są w to również pompy ciepła). Dodatki mają wynosić 1000 i 1500 zł. Wnioski będzie można składać w grudniu bieżącego roku. Wypłata dodatku ma nastąpić w marcu 2023. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek?

Zamrożenie cen energii elektrycznej

W dniu 29 września bieżącego roku Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Zapisy w niej zawarte mają pomóc w ograniczeniu negatywnych skutków wzrostu cen prądu.

Jednym z rozwiązań jest zamrożenie cen prądu na poziomie obowiązującym w tym roku. Zamrożenie ma obowiązywać jednak do limitu zużycia 2000 kWh (2600 kWh dla osób z niepełnosprawnością, oraz 3000 kWh dla rodzin wielodzietnych i rolników).

Ogrzewanie/YouTube @AFRISOpl
Ogrzewanie/YouTube @AFRISOpl
Ogrzewanie/YouTube @AFRISOpl

Wsparcie dla ogrzewających prądem

W ramach procedowanej ustawy wprowadzono także dodatek elektryczny, z którego ma skorzystać około 800 tysięcy gospodarstw domowych. Na ten cel z budżetu państwa ma iść około 1 miliarda złotych.

Niestety osoby, które korzystają z ogrzewania prądem, będą musieli poczekać na pieniądze znacznie dłużej niż ma to miejsce w przypadku osób ogrzewających domy za pomocą innych paliw. Wniosek będzie można składać w okresie od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku. Pieniądze mają trafić do wnioskodawców do ostatniego dnia marca przyszłego roku.

Pieniądze/YouTube @AFRISOpl
Pieniądze/YouTube @AFRISOpl
Pieniądze/YouTube @AFRISOpl

Dodatek dla osób ogrzewających prądem (w tym pompom ciepła), będzie miał charakter jednorazowy. Wysokość dodatku uzależniona jest od wysokości zużycia energii elektrycznej przez konkretne gospodarstwo domowe, korzystające z ogrzewania prądem w tym pompą ciepła.

Zużycie prądu do 5000 kWh będzie uprawniało do pobrania dodatku w kwocie 1000 zł. Przekroczenie tego progu będzie uprawniał do dodatku 1500 zł. Warunkiem ubiegania się o dodatek jest wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Co sądzicie o nowym dodatku?

To też może cię zainteresować: Nowy obowiązek dla właścicili domów i mieszkań. Niewywiązanie się z niego, może nas słono kosztować. O co dokładnie chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Prokuratura podjęła decyzję w sprawie Tomasza Lisa. Dziennikarz nie ma powodów do zadowolenia

O tym się mówi: Mija osiem lat od odejścia Anny Przybylskiej. Dopiero teraz wychodzi na jaw prawda o tym, z czym mierzyła się aktorka