Jak podaje porta "Money", wiele wskazuje na to, że już niebawem właścicielom nieruchomości przybędzie kolejny obowiązek. Nowelizacja ustawy związanej z poprawą efektywności energetycznej budynków, zakłada konieczność sporządzenia świadectw charakterystyki każdego budynku. Niestety sporządzenie dokumentu, będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia opłaty sięgającej od 200 do 500 zł.

Nowelizacja prawa i nowy obowiązek

Nowelizacja ma na celu dostosowanie polskich przepisów do prawa unijnego. Dzięki tym zmianom, będziemy miei możliwość oszczędzania energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków. Niestety w skutek wprowadzenia tych zmian, właściciele nieruchomości muszą się liczyć z koniecznością dopełnienia nowego obowiązku i opłatą, która może sięgnąć nawet 500 zł.

Na właścicielach nieruchomości ciążyć będzie obowiązek sporządzenia charakterystyki energetycznej należących do nich budynków. W przypadku mieszkań, koszt sporządzenia certyfikatu wiąże się z opłatą w wysokości co namjmniej 200 zł. Właściciele domów jednorodzinnych muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 500 zł i więcej.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Kiedy znowelizowane przepisy wejdą w życie

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynków będzie musiało się znaleźć w dokumentacji informującej o zakończeniu budowy danej nieruchomości bądź do wniosku o udzielenie zgody na jej użytkowanie.

Znowelizowane przepisy mają najprawdopodobniej zacząć obowiązywać już w wiosną przyszłego roku. Przypomnijmy, w tym roku wszedł w życie obowiązek zgłaszania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków źródła ciepła.

Bloki/YouTube @Miasto Kraków
Bloki/YouTube @Miasto Kraków
Bloki/YouTube @Miasto Kraków

Co sądzicie o nowym obowiązku?

To też może cię zainteresować: Niepokojące doniesienia płyną z Wielkiej Brytanii. Księżna Kate mierzy się z nieprzyjemną przypadłością. Co dolega przyszłej królowej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości" podzielili się radosną nowiną. Już nie ma odwrotu. Data została wyznaczona

O tym się mówi: Wierni z jednej z polskich parafi dali upust swojemu niezadowoleniu. Poszło o romans wikarego z jedną z parafianek