Jak podaje portal "Super Express", do Sejmu wpłynęła obywatelska petycja, w której postuluje się wprowadzenia świadczenia 500 plus dla małżeństw. Miałyby je otrzymywać te pary, które mają za sobą 50-letni staż. Z doniesień "Gazety Wyborczej" wynika, że prace nad projektem mogłyby ruszyć jeszcze w tym roku. Co na to eksperci?

500 plus dla małżeństw?

Inicjatorzy petycji dotyczącej wprowadzenia świadczenia 500 plus dla małżeństw, które mają wyjątkowy długi staż. Ma to poprawić sytuację materialną wielu seniorów, którzy z trudem są w stanie spiąć domowe budżety, tym bardziej w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z szalejącą inflacją.

"Zważywszy na to, że już co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem, taka dodatkowa gratyfikacja byłaby jasnym sygnałem, że wspieramy w Polsce małżeństwa" - powiedział w rozmowie z "Wyborczą", jeden z posłów obozu władzy, który chciał pozostać anonimowy. Dodał, że rozważałby wyłączenie z dodatku małżeństw nie posiadających dzieci.

Banknot 500 zł/ screen YT
Banknot 500 zł/ screen YT
Banknot 500 zł/screen YT

Co na to eksperci?

Eksperci są zdecydowanie mniej entuzjastyczni, co do tego pomysłu. Część z nich, jak dr Łukasz Wacławik, uważa, że w znacznie trudniejszej sytuaji materialnej są przede wszystkim samotni seniorzy.

Prof. Paweł Wojciechowski wskazał, że wprowadzenie takiego świadczenia, prowadziłoby do sztucznego przedłużania trwania małżeńts, w których pożycie w sposób faktyczny ustało. Jego zdaniem nie jest to pomysł, który powinien doczekać się realizacji i finansowania z budżetu państwa.

Banknot 500 zł/ screen YT
Banknot 500 zł/ YouTube @NBP
Banknot 500 zł/ YouTube @NBP

A wy, co sądzicie o pomyśle nowego świadczenia?

To też może cię zainteresować: W czasie ostatniego pożegnania Elżbiety II, na twarzy prezydenta Andrzeja Dudy pojawił się uśmiech. Co o zachowaniu głowy państwa sądzi ekspert

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tomasz z programu "Rolnik szuka żony" otworzył się na temat swoich relacji z byłą partnerką. Jego wyznanie porusza

O tym się mówi: Niebawem czeka nas zmiana czasu na zimowy. Kiedy dokładnie to nastąpi. Czy to już ostatni raz, kiedy przesuniemy wskazówki w naszych zegarach