Jak podaje portal "Super Express", najnowsze dane wskazują, że przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur może być niższa, niż do tej pory sądzono. Wszystko przez wyhamowanie wzrostu wynagrodzeń. W sierpniu bieżącego roku wzrost średniego wynagrodzenia wyniósł 12,7 proc. względem poprzedniego roku. W lipcu wzrost ten był wyższy i wynosił 15,8 proc. Jak zahamowanie wzrostu wynagrodzeń wpłynie na wysokość przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur?

Waloryzacja świadczeń dla seniorów w 2023 roku

Wiele wskazuje, że przyszłoroczna waloryzacja świadczeń może się okazać się niższa niż wskazywały na to dotychczasowe wyliczenia. Wszystko w związku z wyhamowaniem wzrostu średnich wynagrodzeń. Z sierpniowych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że odnotowano niższy wzrost niż w lipcu - był on mniejszy o 2,9 proc.

Pieniądze/YouTube @ Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach
Pieniądze/YouTube @ Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach
Pieniądze/YouTube @ Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach

Zestawiając obecny wskaźnik wzrostu średniego wynagrodzenia z inflacją 16,1 proc., otrzymamy waloryzację na poziomie 18,64 proc. Oznaczałoby to, że świadczenie emerytalne w kwocie 2500 tys. zł wzrosłoby o 466 zł, co oznacza spadek o 16 zł względem poprzednich wyliczeń. W przypadku emerytów pobierających świadczenie 5000 zł, spadek sięga 31 zł.

Ostateczna wysokość waloryzacji będzie znana w lutym 2023 roku. Z zapewnień rządzących wynika, że wskaźnik podwyżki dla seniorów ma być dwucyfrowy. Zdaniem ekonomistów, inflacja także będzie utrzymywać się na poziomie dwucyfrowym. Jeśli waloryzacja będzie mniejsza niż poziom inflacji, sprawi, że podwyżki nie spełnią swojej roli.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Celem waloryzacji świadczeń jest między innymi to, żeby nadążały one za inflacją.

Myślicie, że zarysowujący się na ten moment trend utrzyma się?

To też może cię zainteresować: Prezydent Andrzej Duda nie będzie z tego zadowolony. Donald Trump bezlitośnie zakpił z głowy państwa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Do jednego ze szpitali trafiła kobieta w zaawansowanej ciąży. Była pod wpływem dopalaczy. Jej dziecka nie udało się uratować

O tym się mówi: Maryla Rodowicz znalazła się w niezwykle trudnym położeniu. Chodzo o jej luksusową willę