Jak podaje portal "Super Express", zbliżająca się zima, napawa wielu Polaków strachem. Wielu wciąż nie ma jeszcze zapasów węgla, którym będzie ogrzewała dom, kiedy temperatury mocno spadną. Martwią się również ci, którzy ogrzewają swoje domy gazem. Czy mamy wystarczające zapasy błękitnego paliwa, aby nie musiesz przejmować się zimą?

Magazyny pełne gazu?

Rządzący przekonują, że polskie magazyny gazu są w 99 procentach zapłenione. I choć taki komunikat zdaje się być uspokajający, to niestety wielkość wspomnianych magazynów wskazuje, że jest to zapas starczający zaledwie na niecałe dwa miesiące. Jeśli dostawy gazu zostaną odcięte, znajdziemy się w ciężkim położeniu.

Obecnie w polskich magazynach gazu znajduje się 36 TWh gazu. W tym miejscu należy wskazać, że w ciągu roku zużywamy jako kraj 247 TWh. Łatwo więc wyliczyć, że wskazany zapas daje nam bezpieczeństwo na zaledwie miesiąc i 22 dni. Jest to jednak zużycie uśrednione. W zimię ilość zużywanego błękitnego paliwa, jest zdecydowanie większa, więc zapasy skurczą się szybciej.

Gaz/YouTube @OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Gaz/YouTube @OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Gaz/YouTube @OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich

Czy Europa jest lepiej zabezpieczona?

Mówiąc o zapasach gazu, nie ma sensu podawać procentowego ich zapełnienia, ale ich faktyczną pojemność z jednoczesnym podaniem rocznego zużycia. Dla przykładu, ukraińskie magazyny gazu wypełnione są w 28,4 proc., jednak ilość odpowiadająca temu odsetkowi zapewnia zużycie na okres ponad 3 miesięcy.

W jeszcze lepszej sytuacji jest Austria, która przy zapełnieniu swoich magazynów w 71 proc. ma zapewnione paliwo na ponad 8 miesięcy.

Gaz/YouTube @Sławomir Kos
Gaz/YouTube @Sławomir Kos
Gaz/YouTube @Sławomir Kos

Myślicie, że czeka nas zimą kryzys gazowy?

To też może cię zainteresować: Pierwszy w tym sezonie opad śniegu w Polsce jest już za nami. Gdzie zrobiło się biało. Czy to zapowiedź szybszego nadejścia zimy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Magda Gessler odradza ten zakup. Korzystanie z tego rodzaju produktu może mieć duży wpływ na smak zup. O czym dokładnie mowa

O tym się mówi: Przykry incydent w czasie ostatniego pożegnania królowej Elżbiety II. Policja zatrzymała młodego mężczyznę