Jak informuje portal "Money", zamieszanie z Polskim Ładem sprawi, że część seniorów może liczyć na spory zastrzyk gotówki przy zwrocie podatku za 2022 rok. Do kieszeni emerytów może trafić nawet 600-700 zł. Poznajcie szczegóły!

Spory zwrot dla seniorów

Rząd aż dwukrotnie wprowadził w tym roku zmiany w systemie podatkowym. Polski Ład, jaki wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku wymagał poprawek, które wprowadzono w połowie roku. W związku z tym, w ciągu jednego roku podatkowego obowiązywały dwa różne progi podatkowe.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Od stycznia do czerwca obowiązywała 17. procent stawka podatkowa, potem została obniżona do 12. procent. Co ciekawe, rząd zdecydował się wprowadzić rozwiązanie zgodnie z którym, obniżona stawka PIT obowiązywać ma wstecz i objąć pierwsze 6 miesięcy 2022 roku. Nadpłacony przez pół roku podatek, zostanie zwrócony w rozliczeniu rocznym.

Zwrot nie będzie dotyczył jednak wszystkich. Mogą na niego liczyć jedynie ci, którzy pobierają świadczenie wyższe niż 2,5 tys. zł brutto. Co ważne, nie ma konieczności składania żadnych wniosków, bo zwrot zostanie uzwględniony w deklaracji podatkowej wypełnionej przez Ministerstwo Finansów.

Na najwyższy wzrost, sięgający 600-700 zł, mogą liczyć osoby, których świadczenie wynosi 4 tys. zł. brutto. Osoby, których świadczenia nie przekraczają 2,5 tys. zł nie mogą liczyć na zwrot podatku, gdyż wypłacane im renty i emerytury zwolnione są całkowicie z podatku. Emerytura bez podatku jest efektem podniesienia kwoty wolnej od podatku z 8 na 30 tys. zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Nie ma już wśród nas jednej z najbardziej fascynujących polskich aktorek. Artystka miała 89 lat. Zachodni filmowcy zachwycali się jej magnetyzmem

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Pierwszy w tym sezonie opad śniegu w Polsce jest już za nami. Gdzie zrobiło się biało. Czy to zapowiedź szybszego nadejścia zimy

O tym się mówi: Rozpoczęło się pożegnanie z królową Elżbietą II. Kolejka aż 12 godzin. Co jeszcze czeka Brytyjczyków