Jak podaje portal "Interia", przemysłowa hodowla kurczaków ma wiele ciemnych stron. Jedną jest cierpienie zwierząt, które przetrzymywane są w tragicznych warunkach, drugą jakość "wyprodukowanego" w ten sposób mięsa. Z badań wynika, że nawet 99 proc. mięsa z kurczaka, jakie sprzedawane jest w popularnych sieciach handlowych, jest dotknięta "chorobą białych włókien".

Badania i zatrważające wyniki

Stowarzyszenie Otwarte Klatki przeprowadziło badania, których wyniki zatrważają. Wspomniane badanie zostało przeprowadzone w 5 największych sieciach handlowych, jak: Biedronka, Lidl, Kaufland, Aldi i Netto. W 99 proc. przebadanych filetów stwierdzono obecność choroby białych włókien.

Choroba ta, jest wynikiem skandalicznych warunków, w jakich hodowane są brojlery. Zwierzęta te zazwyczaj nigdy w życiu nie mają nawet cienia szansy na zobaczenie promieni słońc. Przetrzymywane są stłoczone w klatkach. Szybko przybierają na masie, co odbija się na stanie ich zdrowia, w tym na mięśniach.

Obecność choroby białych włókien stwierdzone w 100 procentach przebadanych próbek w sklepach Kaufland i Netto. W pozostałych sklepach było tylko odrobinę lepiej. W Lidlu odsetek wykrytych przypadków wyniósł 99,2 proc., w Aldi było to 98,8 proc., a w Biedronce 97,3 proc.

To powinno być dla nas ostrzeżenie

Szybkie przybieranie na masie brojlerów i innych gatunków mięsnych, odbija się negatywnie na jakości mięsa, które nastepnie trafia na talerze konsumentów. Warto pamiętać, że w momencie, kiedy dochodzi do szybkiego rozwoju mięśni, nierozerwalnie wiąże się to z zastępowaniem tkanki mięśniowej, tkanką tłuszczową.

To z kolei, odbija się bezpośrednio na ilości białka znajdującego się w mięsie, na jego wartości odżywcze i walory smakowe. Stowarzyszenie Otwarte Klatki wskazuje, że jeśli sieciom handlowym faktycznie zależy na tym, żeby ich klienci otrzymywali towary najwyższej jakości, powinni "podpisać zobowiąznie European Chicken Commitment".

Co sądzicie o wynikach badań?

To też może cię zainteresować: Pilne alerty o zaginięciach nastolatków w różnych częściach kraju. Te informacje są bardzo niepokojące. Dlaczego dzieci masowo znikają bez śladu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Król Karol III żegna się z matką. Wzruszające słowa o Krolowej Elżbiecie II

O tym się mówi: Książę Harry i Meghan Markle uczcili pamięć królowej Elżbiety II. Zrobili to w wyjątkowy sposób