Jak przypomina portal "Super Express", trwa wypłata 14. emerytury. Dodatek ma nieco ulżyć seniorom, których domowe budżety mocno ucierpiały ze względu na szalejącą drożyznę i rekordowo wysoką inflację. Władze wskazywały, że czternastka może zostać wypłacona seniorom także w przyszłym roku. Wiele wskazuje na to, że jednak może do tego nie dojść. Zapis o dodatku nie znalazł się bowiem w projekcie przyszłorocznego budżetu państwa.

Brak czternastki w budżecie na 2023 rok

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z wciąż rosnącą inflacją. Tylko ze wstępnych odczytów za sierpień wynika, że wyniosła ona 16,1. Jest to odczyt uśredniony. Poszczególne produkty zdrożały znacznie mocniej. Tylko w przypadku żywności, jest to kilkadziesiąt procent.

Rekordowa inflacja szczególnie mocno daje się we znaki seniorom, który już wcześniej mieli spore problemy ze związaniem końca z końcem. W tej trudnej sytuacji emerytom i rencistom mają pomóc wypłacane im obecnie dodatki, w postaci 14. emerytury.

I choć niewiele wskazuje na to, że w 2023 roku sytuacja inflacyjna ulegnie poprawie, w projekcie budżetu na przyszły rok nie znalazł się zapis o wprowadzeniu czternastej emerytury. Wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem" przyznał, że "nie może dziś uspokoić seniorów".

Stanisław Szwed/YouTube @Janusz Jaskółka
Stanisław Szwed/YouTube @Janusz Jaskółka
Stanisław Szwed/YouTube @Janusz Jaskółka

Dziwna zwłoka

Wielu zastanawia się, dlaczego rząd zwleka z podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wypłaty czternastki również w przyszłym roku. Ekonomista Ryszard Bugaj stwierdził, że dodatki dla emerytów rząd "wypłaca je lub nie w zależności od oceny szans wyborczych, czyli manipuluje nimi, chociaż nie mam na obronę tej tezy dowodu".

Zdaniem ekonomisty, taki brak konsekwencji i przejrzystości w kwestii dodatków dla seniorów, nie jest dobrą sytuacją, bo nie pozwala "zaplanować przyszłości".

Ryszard Bugaj/YouTube @Rmf Fm
Ryszard Bugaj/YouTube @Rmf Fm
Ryszard Bugaj/YouTube @Rmf Fm

Myślicie, że rządzący zdecydują się ostatecznie wprowadzić czternastą emeryturę również w przyszłym roku?

To też może cię zainteresować: Krzysztof Rutkowski nie zamierza odpuszczać. Czy to nie koniec jego udziału w "Tańcu z Gwiazdami"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wystarczy kilka zapałek wsadzonych do doniczki, aby osiągnąć zaskakujące efekty. Ten patent stosują hodowcy roślin na całym świecie

O tym się mówi: Maciej Kurzajewski pochwalił się sporym sukcesem. Reakcja Katarzyny Cichopek z pewnością nie uciszy plotek o ich romansie