Jak podaje portal "Wirtualna Polska", wielu z nas nie wie, że zapałki można wykorzystać nie tylko do rozpalenia ognia, ale również w hodowli roślin. Wystarczy kilka z nich włożyć do doniczki. Efekt można zauważyć niemal natychmiast. O co dokładnie chodzi?

Znaki ostrzegawcze

Praktycznie w każdym domu możemy znaleźć mniejszą lub większą ilość roślin doniczkowych. W naszych parapetach pojawiają się coraz bardziej różnorodne gatunki. Niestety opieka nad częścią z nich nie ogranicza się tylko do zapewnienia im odpowiedniej ilości światła, czy odpowiedniego podlewania.

Rośliny, kiedy brakuje im odpowiednich składników odżywczych, wysyłają nam sygnały. Są nimi żółknące liście, pojawiające się na nich plamy, czy też opadanie kwiatów. Możemy skorzystać z wielu nawozów dostępnych w sklepach lub skorzystać z domowych sposobów, które dostarczą roślinie potrzebnych jej substancji. Jednym z nich jest użycie zapałek.

Zapałki/YouTube @zdrowie 247
Zapałki/YouTube @zdrowie 247
Zapałki/YouTube @zdrowie 247

Włóż zapałki do doniczki, efekt cię zaskoczy

Jednym z takich patentów jest włożenie do doniczki zapałek. Doświadczeni hodowcy roślin wskazują, że kiedy zobaczymy, że coś niepokojącego dzieje się z naszą rośliną, wystarczy do niej włożyć kilka zapałek i podlać wodą. Aby patent zadziałał, należy włożyć zapałki główkami do ziemi, zachowując odstępy wynoszące kilka centrymetrów.

Zapałki w doniczce/YouTube @Domowe sposoby na zdrowie
Zapałki w doniczce/YouTube @Domowe sposoby na zdrowie
Zapałki w doniczce/YouTube @Domowe sposoby na zdrowie

Wspomniane główki zapałek wykonane są z siarki i czerwonego fosforu - substancji, których potrzebuje wiele roślin do prawidłowego rozwoju. Po podlaniu, cenne składniki z zapałek trafią do ziemi, z niej do korzeni, a z korzeni zostanie rozprowadzona do nadziemnych części rośliny.

Dodatkową zaletą zapałek jest ich działanie antygrzbicze i owadobójcze. Proces uwalniania składników z zapałek trwa przez około 2 dni. Po upływie tego czasu, drewnianą część zapałek można usunąć z doniczki.

A wy, jakie niecodzienne zastosowanie zapałek znacie?

To też może cię zainteresować: Zarobki Jacka Kurskiego jako prezesa TVP to niebotyczne kwoty. Tylko nieliczni w Polsce mogą zobaczyć na swoim koncie takie liczby

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nie ma już z nami legendy "Barw Szczęścia". To wielka strata dla świata seriali

O tym się mówi:Maciej Kurzajewski pochwalił się sporym sukcesem. Reakcja Katarzyny Cichopek z pewnością nie uciszy plotek o ich romansie