Jak podaje portal "Interia", przyszli rodzice chrzestni muszą się liczyć z koniecznością spełnienia konkretnych wymagań, jakie stawiać będzie przed nimi Kościół. Jednym z najważniejszych, jest dostarczenie zaświadczenia o możliwości bycia rodzicem chrzestnym. Warto wiedzieć, jakie pytania może nam zadać duchowny. Niektóre budzą wiele emocji?

Wymagania wobec rodziców chrzestnych

Zgoda na zostanie rodzicem chrzestnym to nie jedyne, czego wymaga się od kandydatów. Muszą oni spełnić szereg wymagań, jakie nakłada na nich kościół katolicki. Każda parafia ma swoje własne wymagania, choć można wskazać też te, które są uniwersalne i pojawiają się zawsze.

Aby móc zostać rodzicem chrzestnym, należy być katolikiem. Kandydat musi mieć również ukończone 16 lat. Niezbędne jest przystąpienie do sakramentu chrztu, komunii, a także bierzmowania. Od rodziców chrzestnych wymaga się również, aby żyli zgodnie z wiarą katolicką i nauką kościoła. Nie może być również nałożona na nich kara kanoniczna.

Potwierdzeniem tego, że kandydaci na rodziców chrzestnych są wierzący i praktykujący, jest zaświadczenie wydawane im w ich parafii. Niezbędne jest również przystąpienie do sakramentu pokuty i otrzymać od duchownego rozgrzeszenie.

Chrzest/YouTube @filmedful
Chrzest/YouTube @filmedful
Chrzest/YouTube @filmedful

Wielu księży nie robi specjalnych problemów kandydatom na rodziców, niestety zdarzają się sytuacje, w których duchowni zadają przybyłym do niej wiernym, wiele pytań.

Takie pytania mogą paść

Duchowni mogą zadać kandydatom na chrzestnych wiele pytań, które pojawiają się w momencie, kiedy ksiądz ma wątpliwości, co do przyszłego rodzica chrzestnego. Dotyczyć mogą one życia w grzechu, a więc bycia w nieformalnym związku, bądź małżeństwie niesakramentalnym.

Nie wszyscy wspominają te spotkania mile. Tak było w przypadku kobiety, która przyznała, że ksiądz zarzucił jej kłamstwo w sprawie jej przeczącej odpowiedzi dotyczącej życia w grzechu. Kobieta miała usłyszeć od duchownego, że "wszyscy kłamią w tej kwestii".

Duchowny/YouTube @Ksiądz z Osiedla
Duchowny/YouTube @Ksiądz z Osiedla
Duchowny/YouTube @Ksiądz z Osiedla

A jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii?

To też może cię zainteresować: Joanna Koroniewska dała się ponieść emocjom i powiedziała, co myśli o swoim mężu. Takich słów nikt się nie spodziewał

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Ochroniarz przepędził z ławki bezdomnego. Spotkanie z pracodawcą ochroniarza, zmieniło życie biedaka na zawsze

O tym się mówi: Parafia znalazła sposób na zarabianie pieniądzy. Takiego czegoś, nikt się nie spodziewał