Jak podaje portal "Money", szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk nie ma wątpliwości, że nie możemy spodziewać się spadku cen żywności. Jedyne, co możemy zrobić, to zadbać o to, aby one w dalszym ciągu tak dramatycznie nie wzrastały. Kowalczyk zaznaczył, że także ceny nawozów także nie będą takie, jak były w ubiegłym roku.

Produkcja nawozów

Wicpremier i minister rolnictwa w wywiadzie udzielonym Polsat News, został zapytany o to, czy udało się wznowić produkcję nawozów. Kowalczyk przyznał, że na ten moment nie jest jeszcze "opanowana na 100 procent", bo z dwóch podmiotów, jakie zawiesiły produkcję, wznowił ją jedynie Anwil. Azoty nadal nie produkują.

Szef resortu rolnictwa przyznał, że produkcja nawozów jest bardzo kosztowna, co ma związek z ogromnymi cenami gazu. Dodał, że trwają prace nad tym, aby możliwe było pogodzenie kosztów produkcji z finalną ceną produktu, która byłaby akceptowalna przez rolników. Niestety nie jest to zadanie łatwe.

Anwil, jako część większego konglomeratu mógł sobie pozwolić na wznowienie działalności, niestety przy obecnych cenach gazu, Grupa Azoty "poniosłaby ogrone straty, które groziłyby bankructwem".

Henryk Kowalczyk/YouTube @Radio Maryja
Henryk Kowalczyk/YouTube @Radio Maryja
Henryk Kowalczyk/YouTube @Radio Maryja

Henryk Kowalczyk zapowiedział, że trwają intensywne prace, których efekty mają zostać przedstawione opinii publicznej już w przyszłym tygodniu. Mają się w nim również znaleźć wskazania konkretnych źródeł finansowania.

Ceny żywności

Henryk Kowalczyk wskazał również, że nie możemy spodziewać się spadku cen żywności. "Powinniśmy dbać o to, aby dalej nie rosły" - powiedział wicepremier, dodając, że trwająca na Ukrainie wojna, bezpośrednio przekłada się na wyższe ceny energii, a te na wszystkie inne ceny.

Henryk Kowalczyk/YouTube @Rmf Fm
Henryk Kowalczyk/YouTube @Rmf Fm
Henryk Kowalczyk/YouTube @Rmf Fm

Zaznaczył jednocześnie, że mamy do czynienia z "nadprodukcją żywności". Problem będzie jednak stanowić cena.

Co sądzicie o słowach ministra rolnictwa?

To też może cię zainteresować: Andrzej Piaseczny ponownie współpracuje z TVP. Gwiazdor tłumaczy swoją decyzję. "Dla niej stanąłbym nawet obok diabła"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Elżbieta Jaworowicz ma poważne problemy ze zdrowiem. Wszystko przez sposób w jaki siedzi

O tym się mówi: Nagranie kazania podbija sieć. Internauci nie kryją zachwytu postawą duchownego. "Na takie msze to bym chodził