Jak podaje portal "Money", od września zmianie ulega limit kwot, jakie mogą dorabiać seniorzy do swoich świadczeń. Co to oznacza dla pracujących seniorów? To, że szybciej może dojść do zawieszenia wypłaty renty lub emerytury.

Dorabianie, ale nie bez ograniczeń

Osoby, które przebywają na emeryturze mogą dorabiać do wypłacanych im przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczeń. Aby uniknąć zawieszenia lub zmniejszenia kwoty wypłacanych świadczeń, należy przestrzegać przyjętych limitów zarobków. Są to kwoty zmienne, uzależnione od wysokości średniego wynagrodzenia i zmieniają się raz na 3 miesiące.

Do zmiany dotychczasowych limitów dojdzie 1 września. Niestety nie będą one korzystne z punktu widzenia seniorów, bo ulegną one obniżeniu. Zmniejszenia świadczenia wypłacanego z ZUS nastąpi po przekroczeniu progu 4309,40 zł brutto dochodu miesięcznie (obecnie próg ten wynosi 4364,70 zł).

Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin

Jeśli dochody dorabiającego seniora przekroczą 8003,20 zł brutto miesięcznie (na ten moment to kwota 8105,80 zł), wówczas wypłata świadczenia zostanie całkowicie zawieszona. Nowe limity wejdą w życie z dniem 1 września bieżącego roku i będą obowiązywały do końca listopada.

Wysoka inflacja wpłynie na waloryzację przyszłorocznych świadczeń

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z rekordowo wysoką inflacją. Tylko w lipcu bieżącego roku wyniosła ona 15,6 procent. Z takim odczytem mieliśmy do czynienia ostatni raz w 1997 r. Niestety eksperci nie mają wątpliwości, że inflacja będzie w dalszym ciągu rosła.

Wysoki wskaźnik inflacji będzie miał przełożenie na przyszłoroczną waloryzację świadczeń seniorów, która ma być rekordowo wysoka. Ostateczny wskaźnik poznamy dopiero w lutym przyszłego roku.

Pieniądze/Youtube @ESKA INFO
Pieniądze/Youtube @ESKA INFO
Pieniądze/Youtube @ESKA INFO

Co sądzici o nowych limitów?

To też może cię zainteresować: Smutne wieści dla fanów polskiej sceny muzycznej. Odszedł legendarny muzyk, jednego ze znanych zespołów rockowych

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Margaret zrobiła wstrząsające wyznanie. Miała wówczas tylko 10 lat. To ukształtowało wokalistkę na lata

O tym się mówi: Anna Nicole Smith, znana modelka, która poślubiła 89-letniego bogacza i została bez spadku. Jej zagadkowe odejście budzi grozę